Akční enzymy 3 – čiperné kvasinky

   

Kvasinky milují řepný cukr čili sacharózu. Než si ale na něm pochutnají, musí ho rozštěpit na dva jiné cukry. Reakci obstarává enzym, který můžeme pozorovat při práci díky speciálním papírkům z lékárny.

   

Cukr, kterým sladíme, se odborně nazývá sacharóza. Rostliny ho vyrábějí spojením dvou molekul jednodušších cukrů – glukózy a fruktózy. Sacharóza slouží rostlinám hlavně jako „transportní“ látka, která putuje cévními svazky z fotosyntetizujících listů do jiných orgánů.

Aby ovšem mohly tyto orgány sacharózu využít, musí ji nejdřív rozložit zpátky na glukózu a fruktózu. Totéž platí pro lidi, zvířata, houby i další organismy, které si chtějí na tomto rostlinném cukru pochutnat.

O přeměnu sacharózy na glukózu a fruktózu se stará enzym invertáza. Velice aktivní je v kvasinkách – tedy v obyčejném droždí.

   

Vhodné pro: starší školní děti, studenty středních škol, dospělé.

Obtížnost: střední

Náklady: střední, zhruba 200 Kč

   

Návod na pokus si můžete stáhnout jako soubor ve formátu DOC nebo PDF.

   

Molekulární struktura kvasinkové invertázy. Zdroj obrázku RCSB Protein Data Bank (PDB ID 4EQV), na základě článku Sainz-Polo et al. (2013) J.Biol.Chem. 288: 9755, vizualizace NGL Viewer, Rose et al. (2018) Bioinformatics doi:10.1093/bioinformatics/bty419. Volné dílo.