Auxinová pumpa z třešně ptačí

Kousky stonků tabáku, na nichž vyrůstají nové stonky a listy. Růst je mnohem intenzivnější, pokud buňky tabáku produkují přenašeč hormonu auxinu z třešně (vpravo).26. března 2008: Tým vedený Klárou Hoyerovou a Lucií Perry z Laboratoře hormonálních regulací u rostlin identifikoval u třešně bílkovinu, která přenáší životně důležitý rostlinný hormon auxin do buněk. Čím je výzkum zajímavý a proč se vědci zabývali právě touto dřevinou?

Planě rostoucí třešeň ptačí je původní evropský strom. Pomáhá udržovat druhovou rozmanitost lesů a navíc má i velmi kvalitní dřevo. Její množení pro výsadbu však naráží na velký problém: řízky špatně zakořeňují. Badatelé proto chtěli porozumět regulaci hladiny auxinu, který podporuje tvorbu kořenů.

Výsledky projektu jsou důležité pro celou rostlinnou biologii, nejen pro lesníky. Více se dozvíte v tiskové zprávě.

Foto: Na malých kouscích stonků tabáku vyrůstají ve sterilní kultuře za vhodných podmínek nové stonky a listy. Vytvářejí se mnohem intenzivněji u tabáku, který produkuje přenašečovou bílkovinu třešně (vpravo). V jeho buňkách se totiž hromadí více auxinu, podporujícího tento proces. Vlevo jsou vzorky z kontrolních rostlin bez přenašeče.