Bílkoviny, které řídí růst buněk

Červená barva ukazuje umístění jedné ze zkoumaných bílkovin v pylové láčce tabáku. Nápadně mnoho je jí ve špičce (šipka), kde láčka intenzivně přirůstá. Foto doktor Lukáš Synek.29. května 2008: Rostlinné buňky během svého vývoje zvětšují objem. Nenafukují se však jako pouťové balónky. Aby získaly správný tvar a mohly plnit své funkce v těle organizmu, musí růst přesně kontrolovaným způsobem. O jeho podstatě se zatím mnoho nevědělo. Naši biologové však nyní objevili důležité molekuly, fungující jako koordinátoři či dirigenti.

Buňky rostlin se často přednostně prodlužují jedním směrem. Tým doktora Žárského, vědci z USA a z Německa společně zjistili, že klíčovou roli při určování směru růstu hraje bílkovinný komplex zvaný exocyst. Jako první prokázali přítomnost exocystu u rostlin. Dosud byl totiž znám jen u živočichů a kvasinek.

O významu objevu svědčí, že byl publikován ve velmi prestižním světovém časopise Plant Cell. Více se dozvíte v tiskové zprávě.

Foto: Detekce bílkoviny pomocí protilátky. Červená barva ukazuje umístění jedné bílkoviny exocystu v pylové láčce tabáku. Nápadně mnoho je jí ve špičce (šipka), kde láčka intenzivně přirůstá. Autor L. Synek, ÚEB.