Český rozhlas navštívil šlechtitele jabloně

   

Nedaleko Turnova leží šlechtitelská stanice našeho ústavu, která vytváří odrůdy jabloně odolné proti chorobám. Reportáž o práci zdejších odborníků přinesl Český rozhlas Sever v pořadu Planetárium.

   

Provozní budovy, nový velký skleník a rozlehlý sad – to je naše šlechtitelská stanice ve Střížovicích u Turnova. Už přes padesát let se zde šlechtí nové odrůdy jabloně, které kromě kvality plodů vynikají také odolností vůči některým vážným chorobám, hlavně strupovitosti a padlí jabloňovému.

Střížovičtí odborníci už mají na svém kontě několik světově úspěšných odrůd. A věříme, že v budoucnu přibudou další. Stanice totiž v roce 2017 prošla rozsáhlou modernizací, která tvorbu nových odrůd urychlí a zefektivní.

   

Odrůda Allegro vyšlechtěná ve Střížovicích

   

Jak vlastně vypadá práce našich šlechtitelů, jaké moderní technologie používají a jak vznikají odolné odrůdy? Které choroby dnes nejvíc trápí pěstitele jabloní? A proč šlechtitel žije z práce svého předchůdce a pracuje pro svého následovníka?

O to se zajímala liberecká redaktorka Českého rozhlasu Ivana Bernátová. Ve Střížovicích natáčela s vedoucím stanice doktorem Radkem Černým a s doktorem Dimitrijem Tyčem.

   

Vznikla tak dvoudílná reportáž pro populárněvědecký magazín Planetárium, který připravuje stanice Český rozhlas Sever. Oba díly si můžete poslechnout v archívu Českého rozhlasu:

• Odolné a ještě odolnější: Nové odrůdy jabloní – 1. část, 8. září 2019

• Odolné a ještě odolnější: Nové odrůdy jabloní – 2. část, 15. září 2019

   

Doktor Radek Černý ukazuje plody jedné z nejúspěšnějších střížovických odrůd – Bonity

   

Část jabloňového sadu na stanici ve Střížovicích