Ekologické putování s Českou televizí

Rostliny kosatců. Odstraňují z vody dusíkaté látky, které vznikly při výrobě výbušnin.8. prosince 2010: Tým našich expertů bojuje se znečištěním na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Při své práci využívají vědci pozoruhodné schopnosti rostlin. Kde všude se jejich technologie mohou uplatnit?

Těžké kovy, odpady z výroby výbušnin, radioaktivní látky, zplodiny z dopravy... Málokdo by chtěl mít podobné „dobroty“ někde za domem. Přesto se s nimi leckde setkáte. Často jde o pozůstatky průmyslové výroby z minulých desetiletí, které je teď nutné odstraňovat.

K tomu se používají různé postupy. Vědci z Laboratoře biotechnologie rostlin ÚEB se specializují na takzvané fytoremediace. Což znamená, že čistí životní prostředí s pomocí rostlin. Ty totiž dokážou „vychytat“ nebo rozložit řadu škodlivých látek.

Jak fytoremediace vlastně probíhají? Jaké jsou jejich možnosti a výhody? Vše podstatné se dozvíte v televizní reportáži Terezy Pultarové. Natáčelo se přímo na místech, kde pracují odborníci z našeho ústavu. Příspěvek vysílala Česká televize v populárně-vědeckém magazínu PORT.

Foto: Rostliny kosatců. Odstraňují z vody dusíkaté látky, které vznikly při výrobě výbušnin.