GMO: spása, nebo zhouba?

huseníček rolní24. srpna 2010: Geneticky modifikované plodiny mají nadšené příznivce i zapřisáhlé odpůrce. Nové argumenty do diskuze teď přinesl článek v týdeníku Respekt. Autorkou je doktorka Helena Štorchová z ÚEB.

Zkratka GMO označuje geneticky modifikované organizmy. Zjednodušeně řečeno jde o organizmy, jejichž dědičnou informaci člověk cíleně pozměnil – například vnesením určitého genu.

GMO jsou kontroverzní téma. Podle zastánců jsou požehnáním pro zemědělství a biotechnologie. Odpůrci naopak tvrdí, že jejich využívání s sebou nese mnoho rizik. Spor zřejmě potrvá ještě dlouho. Bylo by ale dobré, kdyby byl věcný a nepřerůstal ve slovní válku.

Užitečným příspěvkem do racionální debaty je článek doktorky Štorchové pro Respekt z 8. srpna 2010. Zaměřila se v něm na geneticky modifikované plodiny. Píše, že jejich pěstování nezačalo zrovna šťastně. Přicházejí ale další generace GMO rostlin, které nelze s tou první házet do jednoho pytle.

Podrobnosti si přečtěte na webu Respektu. První část textu je zdarma, celý je přístupný pro předplatitele nebo po jednorázové platbě.

Foto: Huseníček rolní – hlavní pokusná rostlina dnešních biologů. Řada výzkumů probíhá nejdříve na huseníčku. Získané poznatky se pak mohou uplatnit při zlepšování zemědělských plodin. Snímek Helena Štorchová.
 


Jaký je váš názor na GMO? Převažují u nich rizika, nebo přínosy? Diskutujte na Facebooku na stránce ÚEB.