Jablka z ÚEB se představila na Akademickém sněmu

   

Akademie věd ČR klade čím dál větší důraz na využití vědeckých poznatků v praxi. Náš ústav měl tu čest seznámit účastníky Akademického sněmu s jedním příkladem – programem šlechtění jabloně.

   

Šlechtitelská stanice, kterou u nás vede inženýr Radek Černý, vytváří nové odrůdy jabloně rezistentní vůči strupovitosti a padlí jabloňovému.

Odolné stromky není nutné chemicky ošetřovat proti původcům těchto dvou houbových chorob, případně lze množství postřiků výrazně omezit. Pěstitelé tedy šetří jak svoje finance, tak životní prostředí.

Odrůdy z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se proto těší velké oblibě mezi ovocnáři v Evropě, Americe, Jižní Africe i jinde. Výrazně se prosazují také v ekologickém zemědělství.

   

Dvanáctého prosince 2017 představili naši šlechtitelé svoje úspěšné odrůdy účastníkům Akademického sněmu. To je vrcholný orgán Akademie věd ČR, který projednává její hospodaření a další strategicky důležité otázky.

Čtyři stovky delegátů a hostů se tak mohly přesvědčit, že práce vědců přináší praktické plody. V případě našich jabloní dokonce velmi chutné.

   
   

Akademický sněm jednal v Národním domě na pražských Vinohradech, konkrétně v největším (Majakovského) sále. Expozice šlechtitelů z ÚEB byla v jeho předsálí. Foto Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.

   

   

Tým, který na sněmu prezentoval šlechtitelský program ÚEB: zleva Květoslava Rabochová, vedoucí stanice inženýr Radek Černý a magistra Veronika Janečková.

   

   

Čestné místo zaujímala v expozici jablka Opal®. Tato odrůda slaví velké úspěchy v zahraničí a nyní se dostává i na český trh.

   

   

Bonitu si oblíbili hlavně pěstitelé z Jižního Tyrolska, což je významný ovocnářský region na severu Itálie.

   

   

Celkem přivezli šlechtitelé jablka zhruba desítky odrůd.

   
   
   

   

Expozici plodů doplňovaly postery s podrobnými informacemi a tiskové materiály.

   

   

Když chcete připravit ochutnávku jablek pro 400 lidí, tento praktický kráječ se vám opravdu hodí.

   

   

Všechno je nachystáno a naaranžováno, hosté mohou přijít!

   

   

Mezi prvními si prezentaci prohlédla profesorka Eva Zažímalová (druhá zleva), předsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka našeho ústavu.

   

   

Následovalo mnoho dalších hostů, kteří ochutnávali, diskutovali a ptali se na detaily šlechtitelského programu.

   
   
   

   

Více informací o našich odolných jabloních najdete například zde:
Modernizovaná stanice urychlí šlechtění nových odrůd jabloně
Sebeobrana jabloní
Zdravější jabloně bez chemie
Česká jablka se u nás prodávají málo, ale v zahraničí slaví úspěchy (článek na hobby.idnes.cz)

Opal® na Mezinárodní vesmírné stanici