Jak kastrovat květy? Správným genem!

Silenka obecná (Silene vulgaris). Vlevo oboupohlavný květ, vpravo samičí květy.21. března 2012: Tým doktorky Štorchové se podílel na objevu genu, který zřejmě určuje pohlaví květů u silenek. Tento výzkum přináší nové informace o evoluci pohlavnosti rostlin. Zároveň je užitečný pro zemědělství.

Doktorka Helena Štorchová studuje se svými kolegy běžnou luční květinu – silenku obecnou. Tato rostlina je zdánlivě obyčejná, má však zajímavý systém určení pohlaví. Někteří jedinci mají květy oboupohlavné, jiní pouze samičí. Může za to gen, který brání tvorbě pylu. Dalo by se říci, že květy kastruje.

„Kastrace“ silenkám kupodivu nevadí, naopak jim přináší určité výhody. Geny blokující tvorbu pylu se využívají také ve šlechtitelství. U mnoha plodin totiž zjednodušují přípravu kvalitního osiva.

Není divu, že biologové po příslušných genech intenzivně pátrají. Se silenkami však zatím nebyli úspěšní. Až teď se vědcům z našeho ústavu, USA a Německa podařilo u silenky najít prvního vážného kandidáta na takový gen. Je to navíc gen s velmi zvláštním evolučním příběhem.

Podrobnosti si přečtěte v tiskové zprávě Akademie věd České republiky.
 

Foto: Silenka obecná. Vlevo oboupohlavný květ se žlutohnědými prašníky tyčinek. Vpravo samičí květy, ze kterých vyčnívají jen bílé čnělky pestíků.