Kontroverzní povzbuzovač

Mladé větve kátu (kata jedlá, latinsky Catha edulis). Snímek Lukáš Synek.Fascinující rostliny, díl 43.

Kát (botanickým jménem kata jedlá, latinsky Catha edulis) je strom či keř, pěstovaný ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Čerstvé mladé listy se žvýkají. Obsahují totiž látky, které buď způsobují stimulaci, nebo naopak uklidňují.

Kát užívají především muži. V některých zemích, třeba v Jemenu a Somálsku, se scházejí odpoledne k dýchánkům, kde se až do večeře žvýká kát. Při tom se vede společenská konverzace, navazují kontakty, uzavírají obchody – podobně jako u nás v hospodách a barech.

Kát je kontroverzní rostlina. Někde je legální, v jiných státech patří naopak mezi zakázané drogy. Výzkumy ukazují, že může vyvolávat určitou závislost, není však výrazně návykový. Podle jedné studie má nižší míru zdravotní a společenské nebezpečnosti než tabák, alkohol či marihuana.

Vážný problém ovšem představuje dlouhodobé nadměrné užívání kátu. Je příčinou psychických problémů (například depresí) i dalších chorob: destrukce zubů, rakoviny žaludku nebo neurodegenerativních onemocnění. Podstatné jsou také sociální a ekonomické dopady.

Masově rozšířené je žvýkání kátu v Jemenu. Jemenci jím tráví tolik času, že to snižuje jejich pracovní produktivitu. Tamní domácnosti navíc utrácejí za kát poměrně velkou část rodinného rozpočtu.

Arabské potíže s touto rostlinou tedy v lecčems připomínají evropské problémy s alkoholem. Obojí vypadá v malém množství celkem nevinně, ale běda těm, kdo neznají správnou míru.
 

Horní foto: Mladé větve kátu, které se sklízejí, postříkají vodou, zabalí do fólie a dopoledne se prodávají na kátových trzích.
Dolní foto: Terasy s keři kátu v pohoří Haraz v západním Jemenu.
Oba snímky Lukáš Synek
 
 

Terasy s keři kátu (kata jedlá, latinsky Catha edulis) v pohoří Haraz v západním Jemenu. Snímek Lukáš Synek. 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky