Korálky z trávy

Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi), kvetoucí rostlina se ztvrdlými listeny připomínajícími korálkyFascinující rostliny, díl 29.

Pro korále a náhrdelníky se používá spousta přírodních materiálů – drahokamy, mušle, dřevo, semena... Ovšem ideální surovinu nabízí rostlina slzovka. Z ní totiž můžete sklízet hotové korálky.

Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi) patří do čeledi lipnicovitých, je to tedy tráva. Pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, odkud se rozšířila do tropů celého světa. U nás v mírném pásu ji lze pěstovat jako letničku.

Slzovka má velmi neobvyklá květenství. Samičí květy jsou uzavřeny v dutých „korálcích“, což jsou vlastně zvětšené a ztvrdlé listeny (tedy přeměněné listy vyskytující se v květenství). Nad těmito útvary vyrůstají samčí květy.

Zralé korálky jsou pevné a lesklé. Bývají obvykle šedé nebo modrošedé, ale dají se snadno barvit. Každým z nich prorůstá stonek květenství, který po odkvětu uschne a zanechá po sobě otvor. I práci s vrtáním dírek pro navlékání tedy za člověka udělala příroda!

Není divu, že slzovka je v tropech velmi oblíbeným materiálem k výrobě náhrdelníků a dalších ozdob.

Stejně jako ostatní trávy, také slzovka se rozmnožuje obilkami. Vznikají v samičích květech uvnitř korálků. Obilky slzovky jsou jedlé, takže v mnoha zemích slouží jako potravina. K tomuto účelu jsou nejvhodnější odrůdy, jejichž korálky nejsou příliš tvrdé.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky