Mladé vědkyně uspěly na konferenci v Bratislavě

   

Čeští a slovenští rostlinní biologové pravidelně pořádají konference pro své mladé kolegy. Na letošním setkání získaly ocenění za přednášky a posterové prezentace také tři badatelky z našeho ústavu.

   

Mezinárodní konference mladých pracovníků v experimentální biologii rostlin, která se koná střídavě v Česku a na Slovensku, má už mnohaletou tradici. Studenti nebo začínající vědci mohou na této akci navázat nové kontakty a získat aktuální informace o výzkumu v jiných laboratořích.

Zároveň si procvičí svoje komunikační dovednosti. Musí totiž ostatním účastníkům představit svou práci v angličtině – buď formou přednášky, nebo plakátové prezentace (posteru). Přednášky i postery hodnotí odborná porota a vítězové si odvážejí atraktivní ceny.

   

Sedmého až osmého září 2017 proběhl v Bratislavě 14. ročník tohoto velice užitečného setkání. A nás těší, že mezi oceněnými bylo také několik mladých badatelek, které pracují v Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB).

   

V kategorii přednášek se na třetí příčce umístila Mgr. Hana Krutinová z Laboratoře patofyziologie rostlin ÚEB. Na konferenci mluvila o syntéze auxinů v buňkách houby Leptosphaeria maculans, nebezpečného patogena řepky. Auxiny jsou rostlinné hormony a houba by je mohla vyrábět proto, aby zvýšila svou šanci na úspěšné infikování plodiny.

Zvláštní cenu v kategorii posterů získala Mgr. Andrea Luterová z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště ÚEB a Univerzity Palackého v Olomouci. Prezentovala software pro analýzu dat z kapalinové chromatografie spojené s hmotnostní spektrometrií. Tato metoda se používá, pokud chceme v jednom biologickém vzorku rychle určit obsah mnoha – řádově až tisíců – chemických látek. 

Cenu společnosti Olchemim za výzkum rostlinných hormonů pak porota udělila Bc. Kristýně Bieleszové z Laboratoře růstových regulátorů ÚEB a Univerzity Palackého v Olomouci. Kristýna Bieleszová představila nové fluorescenčně značené sloučeniny odvozené od auxinů. Jde o zajímavé látky, které nejen „svítí“, ale zároveň také působí na rostlinu opačně než auxiny.

   

Gratulujeme a všem třem kolegyním přejeme mnoho nových, zajímavých objevů!

   

Organizátoři konference s výherci cen za nejlepší přednášku. Foto: Michal Martinek.

   

Letošní ročník hostila Přírodovědecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě. Foto: Jiří Kubásek.