Olomoučtí vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před UV

   

Odborníci z Olomouce vyvinuli sloučeniny, které dokáží ochránit lidskou kůži před účinky UV záření. Odvodili je od kinetinu – jednoho z cytokininů, tedy rostlinných hormonů ovlivňujících dělení buněk.

   

Účinky látek popsali výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) a olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, jež je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), ve studii publikované v odborném časopise European Journal of Medicinal Chemistry. Malé molekuly by mohly najít uplatnění v kosmetice i lékařství.

   

Vývoji malých molekul odvozených od cytokininů se vědci z ÚEB věnují dlouhodobě; některé z nich již našly využití v praxi. Tentokrát se zaměřili na látky na bázi kinetinu a ve spolupráci s kolegy z Lékařské fakulty UP zkoumali jejich účinky na lidské kožní buňky.

„Jako první na světě jsme zjistili, že cytokininy a od nich odvozené látky dokáží chránit kožní buňky před škodlivými účinky obou typů ultrafialového záření, tedy UVA i UVB. To je nová informace, vědci se totiž dříve touto otázkou nezabývali. Důležité je i zjištění, že naše látky podporují přirozenou obranu kožních buněk,“ uvedl hlavní autor práce Martin Hönig z CRH, který se výzkumu věnuje i v rámci doktorského studia na Přírodovědecké fakultě UP.

   

   

V uplynulých zhruba pěti letech spolu s kolegy vytvářel různé obměny molekuly kinetinu a sledoval vliv jejich struktury na biologickou aktivitu. Různé deriváty pak vědci testovali na lidských kožních buňkách in vitro, tedy v laboratorních podmínkách. „Nejprve jsme potvrdili, že látky nejsou fototoxické, tedy že se nestávají působením UV záření nebezpečnými. Následně jsme prokázali, že dokonce přispívají k ochraně kožních buněk tím, že vyburcují jejich přirozené obranné reakce,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Plíhalová.

Příznivé účinky potvrdili badatelé in vivo. Působení nových derivátů vystavili háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), což je půdní hlístice sloužící vědcům jako modelový organismus pro studium stresu a stárnutí. Řada látek má totiž na tento organismus překvapivě podobné účinky jako na savce. „Zjistili jsme, že naše sloučeniny chrání háďátko před oxidačním stresem, který jsme u něj uměle vyvolali. Chrání tedy před stresem nejen buňky v tkáňové kultuře, ale i celé organismy,“ doplnila doktorka Plíhalová.

   

Výzkum navázal na předchozí studie a pokračuje i nadále. V současné době se badatelé zaměřují na přesnější popis mechanismu účinku u série látek, jež vyvinuli. Látky byly patentově ochráněny přihláškou vynálezu a poměrně velká kosmetická firma je nyní testuje pro další využití v kosmetickém průmyslu.

   

Text: tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci (autorka Martina Šaradínová), úpravy Jan Kolář

Ilustrace: Ota Blahoušek

   

* * *

   

Citace článku a odkaz na něj:

Hönig M, Plíhalová L, Spíchal L, Grúz J, Kadlecová A, Voller J, Rajnochová Svobodová A, Vostálová J, Ulrichová J, Doležal K, Strnad M (2018): New cytokinin derivatives possess UVA and UVB photoprotective effect on human skin cells and prevent oxidative stress. Eur. J. Med. Chem. 150: 946-957. doi:10.1016/j.ejmech.2018.03.043.

   

Autoři z Ústavu experimentální botaniky AV ČR:

Martin Hönig, Lucie Plíhalová, Jiří Grúz, Alena Kadlecová, Jiří Voller, Karel Doležal a Miroslav Strnad pracují v Laboratoři růstových regulátorů. Ta je společným pracovištěm Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Od roku 2014 je také součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.