Ondřej Novák patří již potřetí k nejčastěji citovaným vědcům světa

   

Docentu Ondřeji Novákovi, odborníkovi na analýzu rostlinných hormonů, se podařil „vědecký hattrick“. Už třetí rok za sebou se umístil v seznamu nejcitovanějších badatelů od firmy Clarivate Analytics.

   

Clarivate Analytics se zabývá měřením vědecké výkonnosti a inovačním poradenstvím. Mimo jiné každoročně sestavuje databázi Highly Cited Researchers – seznam badatelů, jejichž odborné publikace jsou nejčastěji citovány jinými vědci. Citovanost poměrně dobře vypovídá o kvalitě publikace a o jejím významu pro vědu.

   

V Highly Cited Researchers za rok 2020 figuruje asi 6 400 osobností z přírodovědných i humanitních oborů. Zjednodušeně řečeno jde o badatele, kteří v rámci své vědní disciplíny představují 1 % nejvíce citovaných autorů.

Do tohoto prestižního „klubu“ se v roce 2020 dostalo pouze deset odborníků působících v České republice. Jedním z nich je právě Ondřej Novák. Mezi nejcitovanější vědce se zařadil už potřetí; předtím uspěl v letech 2018 a 2019.

   

Docent Novák vede Oddělení metabolomiky v Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci.

Může se pochlubit skutečně úctyhodnou publikační aktivitou. Za svou dosavadní kariéru byl autorem nebo spoluautorem 342 odborných prací, které už jiní vědci citovali celkem 9 010×.

„Umístit se potřetí v žebříčku vysoce citovaných vědců člověka velmi zavazuje a zároveň i potěší. … Není to ale jen můj osobní úspěch. Je to také ocenění práce mých studentů, kolegů a spolupracovníků z naší univerzity a Akademie věd ČR,“ řekl pro univerzitní magazín Žurnál Online.

   

Ondřej Novák v laboratoři. Foto Ota Blahoušek.

   

Ondřej Novák je světově uznávaným expertem na analytickou chemii rostlinných hormonů. Se svým týmem úspěšně vyvíjí metody, které dokážou v miniaturních vzorcích rostlinného pletiva měřit koncentrace desítek hormonů a jim příbuzných sloučenin. Stanovení je navíc rychlé, přesné a velmi citlivé.

   

Rostlinné hormony kontrolují nejrůznější fyziologické pochody – od formování nových listů a kořenů po obranu proti býložravému hmyzu. Mají také velký praktický význam. Ovlivňují totiž výnosy plodin i jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám, chorobám nebo škůdcům.

Rychlé, spolehlivé a efektivní postupy pro stanovení rostlinných hormonů – takové, jaké vyvíjí docent Novák – se proto uplatňují v mnoha výzkumných projektech. Na analýzách těchto látek spolupracuje olomoucký tým s desítkami vědců z České republiky i dalších zemí.

   

Ondřej Novák (vlevo) s kolegou z Laboratoře růstových regulátorů. Foto Ota Blahoušek.