Opilé kořeny

Vpravo mutanti huseníčku, jejichž kořeny nerostou správným směrem. Vlevo normální rostliny.Mutant pro prosinec 2011

Rostliny citlivě vnímají zemskou přitažlivost. V tom se podobají lidem. My dokážeme díky svému smyslu pro rovnováhu stát rovně nebo neupadnout při chůzi. Rostliny zase poznají, kam mají růst.

Normálním semenáčkům huseníčku (vlevo) je to jasné: stonky míří nahoru, kořeny naopak přímo dolů. Zato kořeny huseníčků vpravo vypadají zmateně. Proč?

Růst kořenů (i stonků) kontroluje hormon auxin. Jakmile se kořen odchýlí od správného směru, hormon zařídí, aby se do něj co nejdřív vrátil. Auxin nepřetržitě putuje rostlinou od buňky k buňce. Několik bílkovin ho dopravuje dovnitř buněk a ven z nich. Přesuny hormonu musí šlapat jako švýcarské hodinky – jinak nemůže plnit svou roli.

Zmatené huseníčky na obrázku jsou mutanti. Nefunguje jim jedna bílkovina, která „pumpuje“ auxin do buněk. Tím se naruší celý systém jeho dopravy v kořeni. Rostlina pak připomíná člověka, kterému alkohol narušil koordinaci pohybů.

Jak vidíte, bílkoviny přenášející auxin jsou hodně důležité. Proto je vědci z našeho ústavu podrobně zkoumají. Mutanti jim při práci často pomáhají. I díky mutantům už má náš tým na kontě několik světových objevů.

Foto Jan Petrášek