Prémie O. Wichterleho za genomiku

Doktor Jan Bartoš u průtokového cytometru - přístroje pro analýzu a třídění mikroskopických částic21. května 2009: Doktor Jan Bartoš z naší olomoucké laboratoře získal Prémii Otto Wichterleho, kterou uděluje Akademie věd ČR svým mimořádně talentovaným vědcům mladším než 35 let. Doktor Bartoš je expertem na genomiku. Co tento vědní obor vlastně zkoumá?

Genomika se zabývá výzkumem genomů. Genom je kompletní dědičná informace určitého organizmu. Tato dvě slova si raději zapamatujte. Genomika se v poslední době bouřlivě rozvíjí, takže o ní jistě neslyšíte naposledy.

Dříve biologové zkoumali hlavně jednotlivé geny, odpovídající za konkrétní znaky organizmů. Dnes mohou díky genomice analyzovat celé genomy – „luštit“ jejich dědičnou informaci, studovat jejich vnitřní uspořádání či proměny během evoluce. Dá se říci, že pokročili od zápolení se slovíčky k četbě knih.

Doktor Bartoš se věnuje genomice rostlin. Zaměřuje se na hospodářsky významné druhy, především obilniny. V předchozích letech pracoval na využití takzvané průtokové cytometrie pro třídění chromozómů. Technologie třídění chromozómů, vyvinutá právě v Olomouci, umožňuje „luštění“ genomu i u druhů, kde to dříve nebylo možné.

Nyní se oceněný vědec podílí na projektu Evropské unie, který je součástí celosvětových snah o přečtení genomu pšenice. Jeho znalost v budoucnu usnadní šlechtění odrůd s vyšším výnosem či větší odolností, například vůči suchu. Doktor Bartoš je v projektu zodpovědný za sestavení takzvané fyzické mapy genetické informace na části jednoho chromozómu. To je první zásadní krok na cestě k detailnímu „čtení“.

Podrobnosti o Prémii Otto Wichterleho: obecné informace, přehled letošních laureátů.

Foto: Doktor Jan Bartoš u průtokového cytometru – přístroje pro analýzu a třídění mikroskopických částic