Profesorka Zažímalová se stala Top ženou Česka 2019

   

Profesorka Eva Zažímalová, nynější předsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka našeho ústavu, zvítězila v kategorii Veřejná správa prestižní ankety Top ženy Česka. Ocenění převzala 20. ledna 2020.

   

Cílem ankety je vyhledávat v naší zemi ženy, které jsou mimořádně úspěšné v nejrůznějších oblastech soukromé i veřejné sféry. Akci, jež se letos konala už popatnácté, pořádá mediální dům Economia, vydavatel například Hospodářských novin.

   

Profesorka Zažímalová se ve svojí vědecké práci zaměřuje na rostlinné hormony – hlavně na auxin a na bílkoviny, které řídí jeho pohyb tělem rostliny. V Ústavu experimentální botaniky AV ČR vedla řadu let Laboratoř hormonálních regulací u rostlin a podařilo se jí dostat tým laboratoře do světové špičky v oboru.

V letech 2008–2012 byla ředitelkou ÚEB. Během svého funkčního období se zasloužila mimo jiné o postavení nové budovy ústavu. Díky tomu se všechna hlavní pražská pracoviště soustředila na jednom místě, o čemž snili naši vědci už od 60. let minulého století.

   

Od roku 2017 je Eva Zažímalová předsedkyní Akademie věd ČR. Jak říká ve videomedailonu pro Top ženy Česka, „chtěla bych pokračovat v nastavené koncepci a otevírat Akademii věd veřejnosti. Ráda bych více zviditelnila skvělou práci našich vědců.“

Paní předsedkyně se už v předchozích ročnících ankety umísťovala na předních pozicích. Letos tedy v kategorii Veřejná správa zvítězila, k čemuž jí srdečně gratulujeme.

   

Cenu předal profesorce Zažímalové ředitel České televize Petr Dvořák. Foto Lukáš Bíba, Hospodářské noviny.

   

Profesorka Zažímalová (uprostřed) v diskusi s dalšími vítězkami a s moderátorem slevnostního ceremoniálu Danielem Stachem. Foto Lukáš Bíba, Hospodářské noviny.