Reportáž z buňky: překvapivé souvislosti

Dělení buněk v kořeni huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana). Snímek z tzv. konfokálního mikroskopu, autor Lukáš Synek.22. dubna 2011: Co má nákladní doprava společného s buněčným dělením a odolností rostlin proti chorobám? To vám prozradí televizní pořad Prizma.

Vědci z našeho ústavu a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy objevili před několika lety v rostlinách zajímavé molekuly.

Šlo o několik bílkovin, které vytvářejí komplex zvaný exocyst. Ten zastává funkci jakéhosi dispečera nákladní dopravy. Zjednodušeně řečeno se stará, aby různé látky v buňce putovaly tam, kam mají.

Už samotný jeho objev u rostlin byl velký úspěch. Předtím byl totiž exocyst znám jen u živočichů a kvasinek. Naši vědci se ovšem s jedním úspěchem nespokojili a vytrvale pracují dál – společně se zahraničními kolegy.

Postupně zjišťují, že exocyst ovlivňuje v rostlinách pozoruhodně mnoho biologických pochodů. Jak zatím ukázali, je důležitý pro správné směrování růstu buněk a pro buněčné dělení. A také pro ochranu před útokem některých původců chorob.

Více se dozvíte v populárně-vědeckém magazínu Prizma, který vysílala Česká televize 16. dubna 2011. Pořad si můžete přehrát z webového archívu zde. Reportáž z ÚEB začíná v čase 3:57 záznamu.

Foto: Dělení buněk v kořeni huseníčku. Červené útvary napříč dvěma buňkami vlevo jsou buněčné destičky. Později z nich vzniknou nové buněčné stěny. Na tvorbě destičky se výrazně podílí právě exocyst. Zeleně jsou vlákna zvaná mikrotubuly, která jsou pro buněčné dělení zcela nezbytná. Snímek Lukáš Synek.