Rostlinná NEJ: Všehochuť rekordů

Mohutné bambusy v jižní Číně u řeky Li, blízko města Kuejlin. Snímek Lukáš Synek.Nejrychlejší růst: některé bambusy. Např. stonky bambusu Phyllostachys edulis se mohou za jeden den prodloužit o více než 100 cm!

Nejrychlejší fotosyntéza u cévnatých rostlin: subtropická tráva Pennisetum ciliare (jiné jméno Cenchrus ciliaris, česky dochan). Jeden čtvereční metr listů pohltí až 10,8 g oxidu uhličitého za hodinu. To odpovídá přírůstku sušiny asi 7 g.

Nejrychlejší masožravky: vodní rostliny z rodu bublinatka. Podvodní pasti bublinatek uloví kořist za pouhých 2–5 milisekund.

Nejcitlivější reakce na světlo: oves klíčící ve tmě. Rychlost jeho růstu změní už množství světla, které odpovídá jedné sekundě svitu Měsíce v úplňku!

Nejlehčí dřevo: subtropický keř Aeschynomene indica a některé příbuzné druhy. Hustota jejich dřeva je 0,04 kg/dm3. Známá balza má průměrně 0,17 kg/dm3.

Nejtěžší dřevo: asi guajak (kandidátů je víc). Stromy z rodu guajak se vyskytují v tropech i subtropech Ameriky. Dřevo neplave ve vodě, má hustotu až 1,35 kg/dm3.

Nejohroženější rostlina: zřejmě cykas Encephalartos woodii. V přírodě objeven jediný exemplář, a to samčí. Nenajde-li se samička, druh vyhyne.

Nejstarší dochovaná fotografie od českého autora: řez stonkem rostliny z roku 1840. Autor F. I. Stašek, rektor koleje v Litomyšli. Fotografická deska je dnes v expozici Národního technického muzea.
 


Foto: Mohutné bambusy v jižní Číně u řeky Li, blízko města Kuejlin. Snímek Lukáš Synek.
 


Přejít na hlavní stránku adventního speciálu 2011 – rostlinná NEJ