Šance pro čistší zemědělství

Buněčná kultura tabáku. Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR na ní studovali překvapivé vlastnosti bílkoviny, která dokáže přepravovat rostlinný hormon auxin dovnitř buněk i ven z nich.27. března 2012: Naši a američtí vědci našli bílkovinu, která unikátním způsobem přepravuje rostlinný hormon auxin. Objev může přispět k tomu, že se na polích bude používat méně chemikálií.

Auxin je klíčový rostlinný hormon. Řídí růst a vývoj rostlin i jejich reakce na různé podněty. Jeho pohyb rostlinou kontrolují speciální bílkovinné přenašeče.

Tyto „auxinové dopravce“ zkoumá v našem ústavu laboratoř docentky Zažímalové. Tým už má na kontě několik významných úspěchů.

Všechny doposud popsané přenašeče auxinu jsou jednosměrné: transportují hormon buď dovnitř buněk, nebo ven z nich. Biologové z Ústavu experimentální botaniky a z Purdue University v USA teď ovšem nalezli bílkovinu, která dokáže přenášet auxin oběma směry.

Objev je velmi důležitý pro výzkum v oblasti rostlinných hormonů. Navíc zřejmě pomůže objasnit působení herbicidu 2,4-D. Ten má účinky podobné auxinu a v zemědělství se využívá k hubení plevelů.

Vědci doufají, že nové poznatky nakonec povedou k chytřejším technologiím, které umožní snížit dávky tohoto herbicidu. Což by pomohlo polím i životnímu prostředí.

Více se dozvíte v tiskové zprávě Akademie věd České republiky.
 

Foto: Buněčná kultura tabáku, na níž biologové studovali překvapivé vlastnosti „obousměrného“ přenašeče auxinu.