Šlechtitelé na vlnách Českého rozhlasu

   

Jak vypadá práce našich šlechtitelů jabloně? Jakou roli v ní hrají tradice, moderní genetické metody nebo preference spotřebitelů? To přiblížil posluchačům Studia Leonardo doktor Radek Černý.

   

Součástí Ústavu experimentální botaniky AV ČR je také šlechtitelská stanice, která se specializuje na odrůdy jabloně rezistentní vůči chorobám. Tento šlechtitelský program založil v ústavu před více než půl stoletím doktor Jaroslav Tupý.

Současný tým tedy navazuje na dlouhou tradici a čerpá z bohatých zkušeností. Využívá ovšem i poznatky molekulární biologie nebo moderní technologie pro pěstování a selekci semenáčů.

   

Každoročně se na celém světě prodá více než milion stromků odrůd, které vytvořili šlechtitelé z našeho ústavu. Co je klíčem k tak fenomenálnímu úspěchu? A jaké vlastnosti musí mít nová odrůda, aby zaujala konzumenty i pěstitele?

Nejen o tom mluvil v rozhlasovém pořadu Studio Leonardo vedoucí šlechtitelské stanice ÚEB doktor Radek Černý. Rozhovor, který s ním vedl redaktor Ondřej Ševčík, vysílala stanice Český rozhlas Plus 21. listopadu 2020. Poslechnout si ho můžete v archivu ČRo.

   

   

Ilustrační snímky z ústavní Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám. Foto Jan Kolář.