Šlechtitelé z ÚEB jsou ve špičce světového ovocnářství

   

Naše stanice, která šlechtí jabloně odolné proti chorobám, je obdivuhodně výkonná. Za rok 2017 se díky ní ústav umístil v první desítce žadatelů o Odrůdová práva společenství EU pro nové odrůdy ovoce.

   

Součástí Ústavu experimentální botaniky AV ČR je také Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám. Její tým už více než 50 let vytváří nové odrůdy, které jsou odolné vůči strupovitosti a padlí jabloňovému – dvěma nejvážnějším houbovým chorobám jabloně.

Dlouholetá systematická práce přináší vynikající výsledky. Nejlepší odrůdy z produkce našich odborníků, například Topaz, Opal® nebo Bonita, jsou světově úspěšné. Aby se však šlechtitelé prosadili na globálním trhu, musí neustále vyvíjet další odrůdy s lepšími vlastnostmi a hledat i nové směry šlechtění.

   

Vytvořené odrůdy je pak nutné právně chránit, aby ústav mohl prodávat obchodním partnerům licence k jejich množení a získávat tak finanční prostředky. V Evropské unii slouží k ochraně takzvaná Odrůdová práva společenství (Community plant variety rights).

   

K úspěšným odrůdám vyšlechtěným v ÚEB patří červenoplodá Bonita.

   

Tato práva uděluje a spravuje evropský úřad Community Plant Variety Office (CPVO). V jeho výroční zprávě za rok 2017 najdete žebříčky 15 nejaktivnějších žadatelů o odrůdová práva v jednotlivých odvětvích (zemědělství, zelinářství, ovocnářství, okrasné rostliny).

Náš ústav podal loni sedm žádostí o právní ochranu nových odrůd, čímž se v ovocnářském žebříčku umístil na děleném 7.–9. místě mezi žadateli z celého světa. Za sebou tak nechal třeba americkou Cornell University nebo kanadskou University of Saskatchewan. Potvrdil tak vynikající výsledek z roku 2016, kdy byl na 5.–8. místě.

   

„Údaje z výroční zprávy CPVO nás potěšily. Tím spíš, že pokud vezmeme jen žádosti vztahující se k jabloni, dělíme se o první příčku s INRA (Institut national de la recherche agronomique), což je velký francouzský ústav pro zemědělský výzkum,“ říká vedoucí naší šlechtitelské stanice inženýr Radek Černý.

A dodává: „Jediným objektivním měřítkem určujícím kvalitu odrůdy je však její praktické uplatnění ve výsadbách. To bývá stále častěji ovlivněno i obchodní politikou. Proto se kromě šlechtění intenzivně věnujeme také propagaci našich odrůd a spolupráci s obchodními partnery z Evropy, Ameriky, jižní Afriky i dalších oblastí.“

   

Opal® má vynikající chuť a další výborné vlastnosti. K prosazení na trhu je ovšem nutný také promyšlený marketing.