Strom cukrářů a klenotníků

Olistěná větev rohovníku obecného (Ceratonia siliqua)Fascinující rostliny, díl 31.

Rohovník obecný (latinsky Ceratonia siliqua) je strom dosahující výšky kolem 10 metrů. Patří do čeledi bobovitých, je tedy příbuzný třeba hrachu, fazolím nebo akátu. Roste hlavně v zemích kolem Středozemního moře. Zde se rovněž pěstuje, a to už od starověku.

Hnědé, 10–30 centimetrů dlouhé lusky rohovníku, nazývané karob nebo svatojánský chléb, jsou jedlé. Mají nasládlou chuť, proto se přidávají do dortů, sušenek i cukrovinek. Vyrábí se z nich také náhražka čokolády. Semena obsahují látku karubin, která slouží v potravinářství jako stabilizátor a zahušťovadlo.

Semena rohovníku odedávna používali kupci coby závaží při obchodování s drahokamy. Ze semene (jedno váží zhruba 0,2 gramu) tak vznikla jednotka hmotnosti karát. Původně byly hmotnostní standardy karátu poněkud odlišné v různých zemích či regionech. V roce 1907 byl pak pro vážení diamantů a dalších drahých kamenů zaveden metrický karát, který má přesně 0,2 gramu.

Karáty se používají také v souvislosti se zlatem. Zde neoznačují hmotnost, ale ryzost. Například 14karátové zlato je slitina, v níž tvoří zlato 14 hmotnostních dílů ze 24 – tedy 58,3 %. Ryzí zlato je 24karátové.

Semena rohovníku prý byla vhodná k vážení proto, že jsou všechna skoro stejně těžká. To je ale jen mýtus. Jak ukázal výzkum z roku 2006, u rohovníku kolísá hmotnost semen podobně jako u jiných druhů rostlin. Jeho semena však jsou snadno dostupná. A když se z nich jednoduše „od oka“ vyberou ta průměrná, lze při vážení dosáhnout přesnosti asi 5 %, což zřejmě starým obchodníkům stačilo.

 

Zralý lusk rohovníku obecného (Ceratonia siliqua) 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky