Televizní procházka mikrokosmem

Buňky na spodní straně listu huseníčku. Fialově bílkovinná vlákna zvaná mikrotubuly, zeleně chloroplasty.

2. prosince 2010: Znáte rostlinné buňky jen ze školních hodin biologie? Pokud ano, tak o hodně přicházíte. Pochopíte to, až uvidíte snímky ze špičkového moderního mikroskopu. Podívejte se na ně v pořadu České televize, na kterém spolupracovali naši vědci.

Oblíbený popularizátor vědy Michael Londesborough má pravidelnou rubriku v televizním magazínu PORT. Nejen že se v ní pokaždé něco zajímavého dozvíte, ale navíc je zábavná. 3. listopadu 2010 se Michael vydal dovnitř rostliny. Na cestu si vzal zkušené průvodce: Lukáše Synka a Jana Petráška z našeho ústavu.

Přidejte se k nim – pusťte si PORT z archívu. Poznáte, jak „rozsvítit buňku“ a jak v ní sledovat různé struktury. Hlavně si ovšem vychutnáte trojrozměrné obrázky živých buněk i pletiv. Takové umí vytvořit dnešní speciální mikroskopy, vybavené lasery a výkonnými počítači.

Foto: Buňky na spodní straně listu huseníčku rolního, oblíbené pokusné rostliny. Fialově vnitrobuněčná síť bílkovinných vláken, takzvaných mikrotubulů. Zeleně chloroplasty – útvary, ve kterých probíhá fotosyntéza. Snímek Lukáš Synek.