Vakcíny z rostlin: nová éra medicíny?

K produkci vakcín v rostlinách lze využít také rostlinné viry. Na obrázku tabák Nicotiana benthamiana napadený virem tabákové mozaiky.11. srpna 2011: V Evropě se začala klinicky testovat první protilátka, kterou vědci „vypěstovali“ v rostlinách. Půjde o průlom v medicíně? Zpravodajský portál iDNES.cz se na to zeptal doktora Moravce z našeho ústavu.

Vakcíny a další bílkoviny používané v lékařství se dnes draze vyrábějí ve farmaceutických továrnách. Vědci ovšem vyvíjejí postupy, jak je mnohem levněji pěstovat v rostlinách. V principu stačí vnést do rostliny gen pro příslušnou bílkovinu – a buňky ji pak ochotně produkují.  

Biologové už dokázali, že v laboratoři tato technologie funguje. Evropští vědci teď udělali další důležitý krok směrem k praktickému využití. Připravili v rostlinách protilátku, která by měla chránit ženy před nákazou virem HIV. V červenci pak získali povolení k jejím klinickým testům na dobrovolnicích.

Ústav experimentální botaniky se tohoto konkrétního projektu neúčastní. Ovšem „pěstováním bílkovin“ v rostlinách se zabývá hned několik našich odborníků. Jeden z nich, doktor Tomáš Moravec, komentoval úspěch evropských kolegů pro internetový portál iDNES.cz. Celý článek si můžete přečíst zde.

Foto: K produkci vakcín v rostlinách lze využít také viry. Na obrázku je tabák Nicotiana benthamiana napadený virem tabákové mozaiky. Virus byl označen zeleně světélkující bílkovinou. Snímek Tomáš Moravec.