Výstava v Akademii věd ukáže cestu k rostlinám budoucnosti

   

V Galerii Věda a umění AV ČR se od 8. února do 12. dubna 2019 koná výstava Nature–Future: Rostliny budoucnosti. Představí vám úsilí vědců (včetně těch z našeho ústavu) o zajištění dostatku potravin.

   

Prostřednictvím velkoformátových snímků uznávaného švýcarského fotografa Maria del Curta vás výstava seznámí s prací a odkazem ruského botanika N. I. Vavilova, který se zasloužil o záchranu genového bohatství důležitých plodin.

Současně ukáže, jak čeští vědci přispěli k odhalení tajemství dědičné informace některých významných zemědělských plodin.

   

Získávání nových odrůd s mimořádnými vlastnostmi se neobejde bez znalosti dědičné informace jejich planých druhů. Proto je důležité uchovat je i pro budoucí generace. Jedním z prvních vědců, kteří přišli s myšlenkou uchování genetické rozmanitosti, byl sovětský botanik a genetik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887–1943).

Zabýval se vyhledáváním planých předchůdců plodin, identifikoval geografická centra vzniku kulturních rostlin a během více než stovky expedic osobně sesbíral tisíce vzorků nejrůznějších rostlin, zejména semen. Za svou vědeckou práci se v Sovětském svazu nedočkal uznání a v roce 1940 byl z politických důvodů zatčen a odsouzen na doživotí.

O tři roky později Vavilov, jehož cílem bylo zmírnit hladomor, zemřel v gulagu na následky hladu a nemocí. Jeho sbírka však naštěstí přes dramatické chvíle a za cenu lidských obětí přežila a stala se základem donedávna největší světové genové banky. Ta je dnes součástí Vavilovova institutu v ruském Petrohradě.

   

Po stopách Vavilovových následovníků se vydal švýcarský fotograf Mario del Curto. Návštěvníci budou moci na výstavě zhlédnout soubor velkoformátových fotografií, které pořídil v různých experimentálních stanicích Vavilovova institutu.

Snímky zachycují obětavou snahu zaměstnanců o udržení zakladatelova odkazu a dokumentují současný stav pracovišť, jejichž osud byl často velmi pohnutý.

   

Za téměř sto let od doby, ve které žil Vavilov, udělala věda obrovský pokrok. Mimo jiné se podařilo rozluštit genetickou informaci mnoha důležitých plodin.

Na jejím výzkumu se významně podíleli také vědci od nás z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Světově uznávaný tým z našeho olomouckého pracoviště, vedený profesorem Jaroslavem Doleželem, vyvinul unikátní metodu čtení složité dědičné informace plodin.

   

Laureát Národní ceny vlády Česká hlava Jaroslav Doležel, který je současně koordinátorem výzkumného programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, považuje tento výzkum za zásadní:

Bez nových metod šlechtění nebude možné zajistit dostatek potravin pro rostoucí světovou populaci. V naší práci věnujeme velkou pozornost genetické rozmanitosti zemědělských plodin, starých odrůd a jejich planých příbuzných. Právě tyto rostliny mají geny podmiňující důležité vlastnosti potřebné pro současné šlechtění. Naše práce by nebyla možná bez genových bank, které toto bohatství uchovávají.“

   

Výstava je přístupná zdarma. Nabízí také bohatý doprovodný program: sobotní interaktivní workshopy a aktivity pro celou rodinu, tematické komentované prohlídky či přednášky předních odborníků pro veřejnost.

Návštěvníci si budou moci přímo v expozici vyzkoušet luštění genetického kódu pomocí knižního modelu nebo si prohlédnout předchůdkyně dnešní pšenice či rozmanitost semen uchovávaných v české Genové bance. Nebudou chybět ani ukázky živých rostlin.

   

Kdy: 8. února – 12. dubna 2019, otevřeno pondělí–sobota 10–18 hodin

Kde: Galerie Věda a umění, sídlo Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

   

Výstavu pořádají Akademie věd ČR, Středisko společných činností AV ČR, Ústav experimentální botaniky AV ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby.

   

   

Doprovodný program:

   

Fotografický workshop – Mario del Curto

Určeno fotografům vědy a studentům fotografie.

Čas konání: pátek 8. 2. od 15:00 do 18:00

Místo konání: Galerie Věda a umění Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Rezervace na: lorencovar@ssc.cas.cz

   

Za odkazem Vavilova

Příjemné povídání s autorem fotografií Mariem del Curtem o jeho cestách po ruských experimentálních stanicích Vavilovova institutu. Čekají vás nevšední příběhy vědců i téměř zapomenutých míst.

Čas konání: sobota 9. 2. od 16:00

Místo konání: Galerie Věda a umění Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Rezervace není nutná.

   

Laboratorní zahradničení I

Vědci často pěstují rostliny za sterilních podmínek neboli in vitro (česky „ve skle“). Na tomto workshopu se naučíte základní techniky pěstování in vitro a prohlédnete si kultivační místnosti, kde se pěstují naše pokusné rostliny. Zasadíte si masožravku, kterou si spolu s návodem na pěstování odnesete domů.

Čas konání: pátek 22. 2. od 17:00 do 19:00

Místo konání: Ústav experimentální botaniky AV ČR, Rozvojová 263, Praha 6 (10 minut autobusem 107 nebo 147 od stanice metra Dejvická)

Rezervace na: filova@ueb.cas.cz, tel. 605965153

   

Kdo si hraje, nezlobí…

Zveme Vás a Vaše ratolesti na interaktivní program pro děti. Budete si moci vyzkoušet, jaké je stát se na chvíli vědcem. V naší cestovní laboratoři si vyzkoušíte laboratorní dovednosti, bez nichž se správný badatel neobejde. Poslouží vám několik drobných pomocníků, různých laboratorních přístrojů. Seznámíte se také s výzkumem řas a některé možná i ochutnáte. A nejen to – budete si moci zasoutěžit ve vybraných laboratorních dovednostech a získat malý dárek.

Čas konání: sobota 2. 3. od 10:00 do 15:00

Místo konání: Galerie Věda a umění Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Rezervace není nutná.

   

Genetické modifikace: Ze zkumavky na pole?

Přednáška dr. Aleše Pečinky z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Světová populace roste a současně dochází k rychlé změně klimatu. Budou naše znalosti dostatečné ke zvládnutí těchto výzev? Je možným řešením „nová zelená revoluce“ využívající moderní metody šlechtění rostlin? Přijďte si poslechnout přednášku inspirovanou odkazem ruského genetika N. I. Vavilova a diskutovat o těchto otázkách.

Čas konání: pondělí 18. 3. od 15:00

Místo konání: místnost č. 205, budova Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Rezervace není nutná.

   

Laboratorní zahradničení II

Vědci často pěstují rostliny za sterilních podmínek neboli in vitro (česky „ve skle“, i když dnes je to často spíš v plastu). Na tomto workshopu se naučíte základní techniky pěstování in vitro a prohlédnete si kultivační místnosti, kde se pěstují naše pokusné rostliny. Zasadíte si masožravku, kterou si spolu s návodem na pěstování odnesete domů.

Čas konání: pátek 22. 3. od 17:00 do 19:00

Místo konání: Ústav experimentální botaniky AV ČR, Rozvojová 263, Praha 6 (10 minut autobusem 107 nebo 147 od stanice metra Dejvická)

Rezervace na: filova@ueb.cas.cz, tel. 605965153

   

Krása semen

Zveme Vás a Vaše ratolesti na interaktivní program pro děti. Pomocí lupy budete moci prozkoumat, jak neobvyklé a zajímavé struktury povrch semen ukrývá. Pomocí jednoduchého pokusu odhalíte slizové obaly semen. Bude připravena i soutěž o drobné ceny.

Čas konání: sobota 30. 3. od 12:00 do 16:00

Místo konání: Galerie Věda a umění Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Rezervace není nutná.

   

Text: Radmila Trnková-Lorencová, editace Jan Kolář