Výzkum rostlin podpoří roboti z evropských peněz

robot pro izolaci a zpracování nukleových kyselin z biologických vzorků25. června 2009: Náš ústav získal moderní přístroje, které velmi pomohou molekulárním a buněčným biologům. Rutinní laboratorní práci teď místo lidí zastanou automaty. Jejich výhody jsou jasné: pracují rychleji, spolehlivěji a výkonněji.

Ústav koupil tři automatizované systémy pro zpracování rostlinných vzorků. První slouží k izolaci a analýze nukleových kyselin (DNA a RNA), což urychlí výzkum genů a jejich aktivity. Druhý systém je určen pro analýzu bílkovin. Třetí zařízení provádí složité barvení mikroskopických preparátů včetně postupů, kterými lze zviditelnit aktivitu genů nebo přítomnost konkrétních bílkovin v jednotlivých buňkách.

Díky robotům bude výzkum podstatně efektivnější. To umožní našim vědcům obstát v ostrém konkurenčním boji se špičkovými světovými laboratořemi.

Zařízení financoval Evropský fond pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Foto: pohled do vnitřku robota pro izolaci a zpracování nukleových kyselin z biologických vzorků