Zemědělská revoluce z biologických laboratoří

obilky pšenice15. března 2011: Časopis Týden nedávno psal o budoucnosti zemědělství. K tématu se vyjadřoval i docent Doležel z ÚEB. „Šlechtění pomocí klasických metod dnes naráží na své limity,“ řekl pro Týden. Jaká jsou řešení?

Článek Zelená revoluce, verze 3.0 vyšel 28. února v Týdnu číslo 9/2011. Popisuje dvě moderní biologické metody, které by mohly převratně změnit zemědělství. Jsou to genetické modifikace a genomika.

Genetické modifikace vylepšují vlastnosti plodin nebo hospodářských zvířat pomocí cílených změn genetické informace. Jejich využití je ale stále poněkud kontroverzní. Zvlášť zdrženlivě se k němu staví Evropa.

Druhou nadějí pro zemědělství je genomika. Tento mladý vědní obor se zabývá „luštěním“ kompletní genetické informace (takzvaného genomu) organizmů. V našem ústavu se genomice věnuje laboratoř docenta Doležela. Se svým týmem mimo jiné vyvinul originální technologii, kterou Týden v článku popisuje. Díky ní mohli vědci začít luštit obrovský a složitý genom pšenice.

Podrobná znalost genetické informace plodin urychlí šlechtění nových odrůd. Šlechtitelům se totiž pracuje mnohem lépe, pokud přesně vědí, jaké geny v rostlinách mají. To je důležité třeba u kříženců, z nichž je nutné vybrat jedince se správnými kombinacemi genů. Výsledky genomiky se dají využít také pro genetické modifikace.

O práci našich „luštitelů genů“ se víc dozvíte zde nebo zde.