Hormon, který umí překvapit

apikální háček (zahnutá horní část stonku) huseníčku rolního21. září 2010: S nadsázkou můžeme říci, že hormon auxin mluví v rostlině skoro do všeho. Naši vědci velmi úspěšně zkoumají jeho rozmanité funkce. A občas se jim podaří objevit něco skutečně nečekaného.

Auxin je především „architekt“ rostlinného těla. Rozhoduje (často ve spolupráci s jinými hormony), kde a kdy vzniknou nové listy, větve nebo kořeny, jak rychle a kterým směrem porostou.

Tým docentky Zažímalové studuje bílkoviny, které přenášejí auxin mezi buňkami. Tyto bílkoviny totiž řídí pohyb hormonu celou rostlinou. Určují tak jeho koncentraci v různých místech, a tím i jeho účinky.

Letos naši biologové přispěli hned k několika objevům. V jednom projektu se zabývali reakcí kořenů na množství živin v půdě. Odhalili mimořádně překvapivý způsob, jakým je do reakce zapojen auxin. Jiný výzkum objasnil roli auxinu při vytváření takzvaného apikálního háčku. To je zahnutá horní část stonku klíčících rostlin. Slouží vlastně jako štít – proráží půdu, čímž chrání stonkový vrchol a dělohy.

Podrobnosti si přečtěte v databázi zajímavých projektů Akademie věd ČR.

Foto: Horní část stonku huseníčku s apikálním háčkem. Vlevo: modrá barva označuje oblasti, kde auxin působí na buňky. V háčku to je na vnitřní straně, v místě největšího zakřivení (šipka). Vpravo: na řezu háčkem je zeleně obarvena bílkovina, která dopravuje auxin do buněk. Snímky Jan Petrášek.