Pšenice od Černobylu? Možná už brzy.

Hromadění radioaktivního kadmia v mladém stromku jeřábu29. července 2010: Bělorusko chce obnovit zemědělství v oblasti, kterou zamořila havárie jaderné elektrárny Černobyl. Je to rozumné? V televizním zpravodajství odpovídali experti z ÚEB.

Laboratoř vedená doktorem Vaňkem řeší mnoho projektů zaměřených na životní prostředí. Mimo jiné se snaží využít rostliny pro odstraňování radioaktivních látek z půdy a vody. Tito vědci tedy dobře vědí, jak vypadá život rostlin v místech s radioaktivním znečištěním.

Lze vůbec „získávat ze špinavých pozemků čistou zemědělskou produkci“, jak tvrdí běloruská vláda? Které plodiny by bylo bezpečné v okolí Černobylu pěstovat? Snášejí následky jaderné pohromy lépe zvířata, nebo rostliny?

K těmto a dalším otázkám se ve vysílání České televize vyjadřovali odborníci z našeho ústavu. V pořadu Události, komentáře mluvil 22. července doktor Tomáš Vaněk (záznam zde). Druhý den pak byl hostem ranního Studia 6 doktor Petr Soudek (záznam zde).

A jaký je váš názor? Báli byste se jíst cokoliv, co vyrostlo na zamořeném poli? Nebo myslíte, že 24 let po havárii už žádné nebezpečí nehrozí? Diskutovat můžete v naší skupině na Facebooku.

Foto: Pro vědce je důležité vědět, ve kterých částech rostliny se radioaktivní látky nejvíce hromadí. Zde vidíme rozložení radioaktivního kadmia v mladém stromku jeřábu. Čím tmavší oblast, tím vyšší obsah kadmia. Snímek Petr Soudek.