Patenty našeho ústavu patří k nejvíce citovaným

   

Think-tank IDEA analyzoval citační ohlas českých patentů. Počet citací totiž vypovídá o užitečnosti patentu pro další vývoj technologií. Náš ústav obsadil v tomto hodnocení skvělou třetí příčku.

   

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je think-tank působící při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

Jeho studie zveřejněná v listopadu 2018 zkoumala, kolikrát byly české patenty citovány v dalších patentech – domácích i zahraničních. Analýza se konkrétně zaměřila na patenty podané organizacemi se sídlem v ČR mezi lety 2000 a 2014.

Citace jsou běžně užívaným měřítkem kvality vědeckých publikací. Proč je ale sledovat u patentů? IDEA v úvodu své studie uvádí:

„Citační ohlas odráží význam patentu. Patent, na který nic dalšího nenavazuje, nenechal ve vývoji technologií žádnou stopu. Naopak patent s mnoha následnými citacemi měl velký dopad.“

   

Na základě dat o počtu citací pak autoři studie sestavili žebříček 545 českých organizací, jejichž patenty byly v letech 2000–2014 alespoň jednou citovány. Zastoupeny zde byly firmy, ústavy Akademie věd ČR, vysoké školy a ostatní výzkumné instituce.

Velice nás potěšilo, že Ústav experimentální botaniky AV ČR se za celé sledované období (2000–2014) umístil na skvělém třetím místě – hned za velkými průmyslovými podniky Zentiva a Škoda auto.

V žebříčku zahrnujícím pouze výzkumné organizace jsme dokonce na první příčce, před Technickou univerzitou v Liberci a Českým vysokým učením technickým v Praze. Do první desítky se dostaly ještě tři další ústavy AV ČR.

   

Kosmetický přípravek Pyratine omlazuje pleť a pomáhá při léčení některých kožních chorob. Je patentově chráněným výsledkem výzkumu, který na našem olomouckém pracovišti vede profesor Miroslav Strnad.

   

Studie je dalším důkazem toho, že naši odborníci nedělají pouze vynikající základní výzkum, ale prosazují se i na poli výzkumu aplikovaného.

   

Autoři ze think-tanku IDEA zveřejnili také pořadí 30 nejcitovanějších patentů za sledované období (viz soubor MS Excel ke stažení). Zde je náš ústav zastoupen celkem pětkrát. Tři patenty má přitom v první pětce – na 1., 3. a 4. místě.

Všechny patenty ústavu mezi nejlepšími třiceti jsou dílem profesora Miroslava Strnada a jeho spolupracovníků (J. Hanuše, L. Havlíčka, V. Kryštofa, J. Lenobela a dalších). Týkají se látek odvozených od rostlinných hormonů cytokininů.

   

Tým profesora Strnada totiž syntetizoval řadu sloučenin chemicky podobných cytokininům a zjistil, že mají velmi zajímavé biologické účinky.

Některé omlazují pleť a pomáhají léčit kožní choroby, jiné stimulují růst plodin nebo chrání kůži před škodlivým ultrafialovým zářením. Potenciál praktických aplikací je značný, proto jsou výsledky vědecké práce patentově chráněny.

Výzkum těchto látek stále pokračuje. Můžeme tedy doufat, že přinese další, stejně kvalitní patenty.

   

Miroslav Strnad vede Laboratoř růstových regulátorů, která je společným pracovištěm našeho ústavu a Univerzity Palackého. Zároveň je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.