Ústav experimentální botaniky podpořil Davida Honyse jako kandidáta na nového předsedu Akademie věd ČR

   

Kandidaturu Davida Honyse schválili členové shromáždění výzkumných pracovníků Ústavu experimentální botaniky. Nový předseda Akademie pro období 2025–2029 se bude volit letos v prosinci.

David Honys pracuje v Ústavu experimentální botaniky již třicet let. Od roku 2004 vede Laboratoř biologie pylu. V roce 2021 byl jmenován profesorem genomiky a proteomiky na návrh vědecké rady Masarykovy univerzity v Brně. Je členem Akademické rady, zástupcem místopředsedy AV ČR pro druhou vědní oblast a předsedou Rady pro zahraniční styky AV ČR.

   

David Honys – budoucí kandidát na předsedu Akademie věd ČR. Foto: Jana Plavec

   

„David Honys je vynikající vědec a výborný manažer. Umí dosahovat svých cílů, přičemž se nebojí kompromisních řešení výhodných pro všechny strany. Má bohaté zkušenosti s financováním vědy a s vědeckou diplomacií. Má přehled, rychle se orientuje v problémech, umí jednat s lidmi. A taky je to fajn člověk. To vše je nesmírně důležité pro post, na který kandiduje,“ uvedl k nominaci ředitel Ústavu experimentální botaniky Jan Martinec.

„Děkuji svému domovskému ústavu za důvěru. Práce pro Akademii pro mě vždy byla privilegiem a radostí a jsem podporou svých kolegů poctěn,“ říká David Honys, budoucí kandidát na předsedu Akademie věd ČR.

Do volby nového předsedy Akademie věd vstupuje David Honys s heslem Sebevědomá Akademie pro 21. století. Plánuje zaměřit se na komunikaci, finanční stabilitu, posílení spolupráce se státními orgány, vysokými školami a podnikatelskou sférou nebo zvýšení atraktivity Akademie pro vědce z domova i ze zahraničí. „Mojí vizí je moderní Akademie, která je inspirativní, inovativní, inkluzivní. Připravená reagovat na krize ve společnosti a nové výzvy,“ dodává David Honys.

   

Foto: Jana Plavec

   

Absolvent Přírodovědecké fakulty UK působil jako postdoktorand na Univerzitě v Leicesteru ve Velké Británii. Ve své vědecké práci se zabývá vývojovou biologií rostlin ve vztahu k jejich reprodukci.

Byl součástí mezinárodního týmu, kterému se podařilo popsat, jak se na genetické úrovni promítla kolonizace souše rostlinami do způsobu jejich rozmnožování a jak funguje dorozumívání mezi samčími a samičími pohlavními partnery v květech rostlin. Byl také u toho, když se vědcům podařilo vůbec poprvé odhalit dynamiku globální aktivity genů během vývoje jedné rostlinné buňky v přirozených podmínkách.

   

Foto: Jana Plavec

   

David Honys má bohaté zkušenosti s vědeckým, krizovým i finančním managementem, pedagogikou a vedením studentů, stejně jako s řešením a hodnocením grantových projektů.

Spolupracoval například na balíčku „Odolná a udržitelná Evropa“ v rámci předsednictví České republiky Radě EU, uvedl v praxi program „Researchers at Risk Fellowship“ na podporu ve svých zemích ohrožených výzkumných pracovníků. Vedl komisi, která revidovala nevyhovující parametry programu na podporu postdoktorandů  (PPPLZ), díky níž se podařilo prosadit od ledna 2025 navýšení financování pro každého postdoka o 120 000 Kč.

Nového předsedu Akademie budou volit členové Akademického sněmu AV ČR 10. prosince 2024. Podrobnosti o vizích a plánech budoucího kandidáta Davida Honyse se dozvíte na: www.davidhonys.cz.