Olomouc získá moderní biologické centrum

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum - vizualizace projektu9. října 2009: V dějinách olomoucké biologie se začala psát nová kapitola. Ve městě totiž vznikne Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Budou v něm pracovat i týmy z našeho ústavu.

Centrum se bude věnovat výzkumu „od zkumavky až na pole“: od biochemie či genetiky až k biotechnologickým a zemědělským aplikacím. Jeho součástí se stanou také olomoucké laboratoře ÚEB, hlavně týmy docenta Doležela a profesora Strnada. O jejich úspěších zde často píšeme – třeba o luštění genů nebo o kosmetice pro mladší a zdravější pleť.

Centrum je společný projekt Univerzity Palackého v Olomouci, našeho ústavu a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Výstavbu a provoz bude financovat Evropská unie – konkrétně Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Nové budovy pro centrum vyrostou v areálu Přírodovědecké fakulty v Olomouci–Holici. Vědci zde získají vynikající zázemí pro práci. Univerzitní studenti zase budou moci být denně v kontaktu se špičkovými odborníky. Obojí jistě prospěje rozvoji olomoucké vědy.

Z výzkumu budou mít užitek i firmy v regionu. Vědci totiž budou nejen bádat, ale také své objevy uvádět do praxe. Úrodná Haná se tak za pár let možná proslaví biotechnologiemi či pěstováním nejmodernějších odrůd zemědělských plodin.

Více se dozvíte na stránkách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Obrázek: Projekt univerzitního areálu v Olomouci–Holici s budovami centra. Zdroj.