Předsedkyně AV ČR navštívila s hosty z Libereckého kraje naše šlechtitele

   

Šlechtitelská stanice našeho ústavu přivítala 5. května 2023 předsedkyni AV ČR profesorku Evu Zažímalovou spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a starostou Turnova Tomášem Hockem.

Návštěva byla součástí cesty na Turnovsko, během níž si všichni tři hosté prohlédli dvě pracoviště Akademie věd ČR, která úspěšně převádějí vědecké výsledky do praxe. Nejdříve zavítali do výzkumného centra TOPTEC. To je součástí Ústavu fyziky plazmatu a vyvíjí lasery i optické přístroje včetně družicových.

   

Druhou zastávkou byla naše Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám ve Střížovicích u Turnova. Odborníci zde už mnoho desítek let šlechtí nové odrůdy jabloně odolné proti některým vážným chorobám. Díky této odolnosti mohou pěstitelé omezit v sadech počet chemických postřiků nebo je zcela eliminovat, což snižuje jejich náklady a šetří životní prostředí.

Odrůdy vytvořené našimi šlechtiteli slaví úspěchy v mnoha zemích světa: ročně se prodá přes milion stromků. „Unikátnost stanice nespočívá v její velikosti, ale ve schopnosti implementace výsledků do praxe,“ zdůraznil hostům vedoucí pracoviště Radek Černý.

   

Střížovická stanice byla v roce 2017 rozsáhle modernizována z prostředků Akademie věd a našeho ústavu. Díky tomu – a díky usilovné práci i obchodnímu talentu našich šlechtitelů – má nejlepší předpoklady obstát i do budoucna v konkurenci zahraničních šlechtitelských firem.

Další informace a fotografie najdete ve článku na webu AV ČR.

   

Hosté v moderním skleníku šlechtitelské stanice. Uprostřed zleva vedoucí stanice Radek Černý, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

   

Ve skleníku se pěstují semenáčky jabloně, ze kterých pak šlechtitelé vybírají nejslibnější rostliny pro tvorbu nových odrůd.

   

Prezentace plodů několika velmi úspěšných střížovických odrůd. Zleva pracovník šlechtitelské stanice Dimitrij Tyč, ředitel našeho ústavu Jan Martinec, Radek Černý, Eva Zažímalová a Martin Půta.

   

Radek Černý (stojící) představuje hostům práci našich šlechtitelů.

   

Kvetoucí jabloně v sadu šlechtitelské stanice. Všechny snímky Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, licence CC BY-SA 3.0 CZ.