Ústavní odrůdy jabloně získaly 1. a 3. místo v podzimní degustaci

   

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský uspořádal velké hodnocení kvality jablek. Hned tři naše odrůdy se v něm umístily mezi deseti nejlepšími: Sirius zvítězil, Admiral byl třetí a Topaz sedmý.

   

Součástí Ústavu experimentální botaniky AV ČR je také Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám, sídlící ve Střížovicích nedaleko Turnova. Naši odborníci zde už přes 50 let šlechtí nové odrůdy jabloně odolné proti některým vážným chorobám – hlavně strupovitosti a padlí jabloňovému.

Stanice prošla v roce 2017 rozsáhlou modernizací, kterou finančně podpořila Akademie věd ČR.

   

Cílem našich šlechtitelů je vytvářet odrůdy nejen odolné, ale také s chutnými a vzhledově atraktivními plody. Jen takové totiž mají šanci prosadit se na světovém trhu.

Kvalitu jablek různých odrůd porovnávají ovocnáři na pravidelných degustacích – odborně řečeno organoleptických hodnoceních. Při nich se posuzují smyslové vlastnosti plodů, jako jsou vůně, chuť, šťavnatost nebo konzistence dužniny.

   

Plody odrůdy Admiral

   

Rozsáhlou degustaci jablek pořádá každoročně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) na své zkušební stanici v Lysicích. V letošním hodnocení, které proběhlo 27. listopadu 2019, posuzovali degustátoři celkem 44 odrůd – 26 zahraničních a 18 českých. Všechny vzorky plodů pocházely ze sklizně vypěstované přímo v Lysicích.

   

Do první desítky celkového skóre se dostaly hned tři odrůdy vyšlechtěné naší stanicí ve Střížovicích. Sirius získal pomyslné zlato, zatímco Admiral vybojoval bronz. Sedmou příčku pak obsadil Topaz.

„Sirius a Admirál jsou již stálicemi na stupních vítězů,“ říká vedoucí střížovické stanice doktor Radek Černý. „V hodnocení šťavnatosti, chuti a konzistence se tyto dvě odrůdy dokonce umístily na prvním a druhém místě,“ doplňuje další člen týmu doktor Dimitrij Tyč.

   

Další informace o hodnocení a jeho kompletní výsledky najdete na stránkách ÚKZÚZ.

   

Sirius se pravidelně objevuje mezi nejlepšími odrůdami v domácích organoleptických hodnoceních. Zvítězil nejen letos na podzim v Lysicích, ale také třeba na jaře 2019 v Holovousích nebo na podzim 2017 v Lysicích.