Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinec@ueb.cas.cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filova@ueb.cas.cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

18.10.2019

Už počtvrté zavítá do Olomouce festival dokumentárních filmů o jídle – Země na talíři. Upozorní, že zajistit do budoucna dostatek potravin nebude jednoduché a řešení bychom měli hledat již nyní.

11.10.2019

Zveme vás na další Dny otevřených dveří, které tradičně pořádáme v rámci Týdne vědy a techniky. Letos jsou hlavním tématem Týdne globální hrozby. Přijďte se tedy podívat mimo jiné na to, jak může náš výzkum pomoci v boji proti těmto hrozbám.

25.9.2019

Hrách se stal další plodinou s přečteným genomem, tedy kompletní dědičnou informací. Tento vědecký úspěch zaujal mnoho českých médií. Jistě i proto, že se na něm podíleli naši biologové z Olomouce.

23.9.2019

Nedaleko Turnova leží šlechtitelská stanice našeho ústavu, která vytváří odrůdy jabloně odolné proti chorobám. Reportáž o práci zdejších odborníků přinesl Český rozhlas Sever v pořadu Planetárium.

20.9.2019

Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší – díky výzkumu planých druhů z jejího příbuzenstva. Ten probíhá na našem olomouckém pracovišti a nyní přinesl zásadní výsledky.

20.9.2019

Česká televize informovala o chorobě, která decimuje plantáže banánovníků. V reportáži vystoupil i přední odborník na genetiku této plodiny – profesor Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.

Syndicate content