Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinecatueb [dot] cas [dot] cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filovaatueb [dot] cas [dot] cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

14.1.2017

Právě běží možnost přihlašování na hudební festival A-fest konaný v Průhonickém parku. Jste-li zaměstnanci některého z ústavů Akademie věd České republiky a máte-li svoji hudební skupinu, neváhejte a přihlaste se do 15.2.2017.

12.1.2017

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu izolace genů rostlin

30.12.2016

Rostlinou s příběhem na další měsíc bude poloparazit, který mnozí považují za jeden z vánočních symbolů, pod jehož zavěšenými větvičkami se lidé pro štěstí líbají. Tímto poloparazitem není nic jiného, než jmelí bílé (Viscum album).

30.11.2016

Možná jste při procházce po adventních trzích narazili na pečené kaštany (zvané též marony). Rostlinou s příběhem pro další měsíc bude tentokrát kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Jedná se o strom dosahující obvykle výšky 20-25 metrů. Řadíme ho do čeledi bukovitých, patří tak do příbuzenstva dubů a buků, zatímco „obyčejné“ kaštany plodící jírovec patří do čeledi jiné. 

30.11.2016

Na našem ústavu v Praze-Lysolajích se 29. 11. 2016 od 9:00 hodin konal workshop pro učitele. Předvedli jsme jim jednoduché náměty použitelné pro praktickou výuku studentů. Pedagogové si tak mohli vyzkoušet různé způsoby barvení vzorků pro mikroskopii, izolaci DNA z brokolice za využití běžně dostupných potřeb, izolaci a dělení listových barviv chromatografií na tenké vrstvě nebo výrobu papírků k indikaci pH s využitím odvaru z červeného zelí a filtračního papíru. V neposlední řadě si mohli zhotovit jednoduchý spektrofotometr s využitím černého papíru, kusu starého cédéčka nebo dévédéčka a fotoaparátu v mobilním telefonu. 

3.11.2016

Rada Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v.v.i. vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ředitelky ÚEB AV ČR, v.v.i.  Oznámení

Syndicate content