Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

19.2.2021

Epidemiologická situace stále nedovoluje konání akcí pro děti a tak jsme se rozhodli každý měsíc vypsat online soutěž s rostlinnou tématikou. Naše lednová zimní soutěž se zaměřila na poznávaná dřevin podle pupenů. Děti měly za úkol určit 6 dřevin a namalovat nebo vyfotit pupen nějakého dalšího stromu. Vítěze soutěže, kterým byl zaslán rostlinný pokus na doma, jsme vyhlásili v půlce února. Na fotografiích si můžete prohlédnout obrázky od vítězů.

12.2.2021

Efektivnější přenos genů z planých druhů do pšenice a získávání nových odrůd s unikátními vlastnostmi umožní identifikace důležitého genu Ph2. Na objevu se významně podíleli naši odborníci z Olomouce.

5.2.2021

V ústavním výzkumu studujeme různé rostlinné druhy. O huseníčku rolním jste už asi slyšeli, ale vědci z Laboratoře biologie pylu se zajímají i o jeho bratrance, o němž bude pojednávat únorová rostlina s příběhem.

29.1.2021

V naší další krátké fotoreportáži se můžete podívat, jak na našem ústavu pěstujeme rostliny. Vyžíváme in vitro techniky (=pěstování ve skle), růstové komory, kultivační místnosti a skleníky. Všechny tyto způsoby pěstování  nám zajištují dostatek rostlinného materiálu na pokusy po celý rok.

22.1.2021

Prestižní odborný časopis Science publikoval objev výrazně rozšiřující naše znalosti o tom, jak rostliny vnímají svět kolem sebe.

20.1.2021

Docentu Ondřeji Novákovi, odborníkovi na analýzu rostlinných hormonů, se podařil „vědecký hattrick“. Už třetí rok za sebou se umístil v seznamu nejcitovanějších badatelů od firmy Clarivate Analytics.

Syndicate content