Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinec@ueb.cas.cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filova@ueb.cas.cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

20.8.2018

Po třinácti letech intenzivní práce se dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí podařil přelomový objev. „Přečetli“ genom, tedy kompletní dědičnou informaci, nejrozšířenější plodiny na světě – pšenice seté.

8.8.2018

Obě rostliny z titulku jsou velmi důležité plodiny. Profesor Jaroslav Doležel mluvil ve Studiu 6 o výzkumu jejich genetické informace, kterému se věnovalo i unikátní vědecké setkání v Olomouci.

6.8.2018

S lítostí oznamujeme, že 1. srpna 2018 zemřel ve věku 93 let náš dlouholetý kolega Bohdan Slavík. Tento odborník na vodní režim rostlin patřil k významným osobnostem zakladatelské generace ústavu.

3.8.2018

Mnoho lidí netuší, že rostliny si čile „povídají“ mezi sebou i s jinými organismy. Využívají k tomu hlavně různé chemické signály. Víc se dozvíte v rozhovoru Lidových novin s biochemikem Janem Rezkem.

3.8.2018

Naše stanice, která šlechtí jabloně odolné proti chorobám, je obdivuhodně výkonná. Za rok 2017 se díky ní ústav umístil v první desítce žadatelů o Odrůdová práva společenství EU pro nové odrůdy ovoce.

27.7.2018

Olomoucké pracoviště našeho ústavu navštívili uznávaní zahraniční odborníci, kteří se věnují výzkumu dědičné informace dvou významných plodin – pšenice a banánovníku.

Syndicate content