Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

21.5.2023

O tom, že se roubují například ovocné stromy na odolnější podnož, jste už asi slyšeli. Jenže roubování nalezlo své uplatnění i u bylin. Například mnohé experimenty nutné pro studium vývoje huseníčku rolního využívaly roubování této modelové rostliny. Květnová rostlina s příběhem také vznikla roubováním…

19.5.2023

V úterý 25. dubna 2023 jsme na našem olomouckém pracovišti otevřeli nové prostory Aplikační laboratoře pro zemědělský výzkum. Kvůli rostoucímu zájmu o služby, které poskytuje, bylo nutné ji rozšířit.

23.4.2023

Koncem dubna kvete svými velikými žlutými květy hlaváček jarní, tedy naše rostlina s příběhem na měsíc duben...

11.4.2023

Alternativním sestřihem lze podle jednoho genu vytvořit několik verzí proteinu. Tým vedený vědci z ČR ale zjistil, že u rostlin během evoluce některých genů vznikají shodné verze proteinů několikrát nezávisle na sobě.

6.4.2023

Před Velikonoci se v mnoha obchodech prodávají barvy na vajíčka. Můžete je použít na několik jednoduchých pokusů, které jsou nejen zajímavé, ale i hezky pestrobarevné.

22.3.2023

Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů.

Syndicate content