Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

16.1.2022

Chladné zimní počasí mnohdy vybízí k pití nejrůznějších čajů, například toho šípkového. Rostlinou s příběhem na měsíc leden se tak stává skupina druhů z okruhu růže šípkové (Rosa canina agg.).

13.1.2022

Rostlinní genetici z našeho ústavu spolupracují s vědci ze Saúdské Arábie na výzkumu, jehož cílem je adaptovat plodiny na nepříznivé podmínky vyvolané změnou klimatu.

10.1.2022

Ve věku 92 let nás 4. ledna 2022 navždy opustil doktor Jaroslav Ullmann, který patřil k zakladatelské generaci ústavu.

6.1.2022

Belgičtí, čeští a britští vědci významně přispěli k pochopení toho, jak se vyvíjejí cévní svazky v kořenech. Získané poznatky mohou v budoucnu pomoci třeba při šlechtění plodin odolnějších vůči suchu.

19.12.2021

Jako Rostlinu s příběhem na prosinec jsme pro vás vybrali "vánoční" druh. Jmelí bílé (Viscum album) určitě všichni znáte, jedná se o stálezelenou poloparazitickou rostlinu, kterou můžete najít v přírodě na různých stromech, vhodnými hostiteli jsou například borovice, topoly, lípy nebo jabloně...

3.12.2021

Dnes Vám v naší fotoreportáži ukážeme, jak rozdělit barvy ze zeleného listu. Na dělení barviv jsme použili chromatografii na tenké vrstvě.

Syndikovat obsah