Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinec@ueb.cas.cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filova@ueb.cas.cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

25.9.2019

Hrách se stal další plodinou s přečteným genomem, tedy kompletní dědičnou informací. Tento vědecký úspěch zaujal mnoho českých médií. Jistě i proto, že se na něm podíleli naši biologové z Olomouce.

23.9.2019

Nedaleko Turnova leží šlechtitelská stanice našeho ústavu, která vytváří odrůdy jabloně odolné proti chorobám. Reportáž o práci zdejších odborníků přinesl Český rozhlas Sever v pořadu Planetárium.

20.9.2019

Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší – díky výzkumu planých druhů z jejího příbuzenstva. Ten probíhá na našem olomouckém pracovišti a nyní přinesl zásadní výsledky.

20.9.2019

Česká televize informovala o chorobě, která decimuje plantáže banánovníků. V reportáži vystoupil i přední odborník na genetiku této plodiny – profesor Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.

12.9.2019

Většina rostlin žije v symbióze s půdními houbami. Mezinárodní tým s českou účastí zkoumal mechanismy, jimiž rostliny vzájemné soužití kontrolují, aby se houba ze spojence nestala parazitem.

9.9.2019

Čeští odborníci zjistili, že narušení vnitrobuněčné sítě bílkovinných vláken – takzvaného cytoskeletu – může za určitých okolností posílit odolnost rostlin vůči chorobám.

Syndikovat obsah