Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

23.9.2020

Biologové často potřebují izolovat různé vnitrobuněčné struktury, třeba jádra. Jednou možností je dělení podle hustoty. Jeho princip si můžete snadno vyzkoušet s cukernými roztoky a kousky plastů.

13.9.2020

Asi jste už slyšeli o jalovci obecném (Juniperus communis), který se stává rostlinou na září 2020…

4.9.2020

Se začátkem školního roku přichází opět čas na pořádání pravidelných workshopů. Tentokrát ale plánujeme nejen workshopy pro děti, ale i workshopy pro dospělé. 

2.9.2020

Zásadní průlom ve výzkumu toho, jak na rostliny působí hormony cytokininy, se podařil českým vědcům spolu se zahraničními kolegy. Na objevu se velmi významně podílela naše Laboratoř růstových regulátorů.

31.8.2020

Polarizace světla je zajímavý jev, který má překvapivě široké využití – třeba v počítačových monitorech, 3D kinech nebo při focení. A s jednoduchým vybavením ho můžete prozkoumat i ve škole či doma.

14.8.2020

V červnu a červenci v našich lesích rozkvétá zvláštní nezelená rostlina. Skutečně neobsahuje žádné zelené barvivo (chlorofyl), takže není schopna provozovat fotosyntézu…

Syndikovat obsah