Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

4.12.2023

Jak nám může věda pomoci adaptovat se na probíhající změny klimatu nebo zmírnit jejich intenzitu? Odpovědi hledal v listopadu 2023 televizní Fokus Václava Moravce v dílu nazvaném Klimatická naděje.

1.12.2023

Doktorka Štorchová vede naši Laboratoř reprodukce rostlin. Svoje výzkumná témata rovněž aktivně popularizuje – mimo jiné v Meteoru, známém populárněvědeckém magazínu Českého rozhlasu.

1.12.2023

Soutěž Věda fotogenická už deset let ukazuje veřejnosti, že vědecká práce je nejen zajímavá, ale také krásná. V letošním jubilejním ročníku uspěl náš biolog Lukáš Synek se snímkem „dračího stromu“.

1.12.2023

Pozornost médií vzbudil v říjnu 2023 úspěch našich olomouckých vědců, kteří vyvinuli metodu umožňující detailně sledovat buněčné dělení v rostlinách ječmene.

30.11.2023

Dvouměsíčník Finmag se na podzim 2023 zaměřil na vztahy mezi výzkumem a podnikáním. Cestu ke komerčnímu využití látky MTU, která stimuluje růst plodin, popsal pro magazín doktor Jaroslav Nisler.

29.11.2023

V létě 2023 média mimořádně zaujala práce našeho olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, jehož vědci publikovali několik významných článků a získali velký výzkumný projekt.

Syndikovat obsah