Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace RNDr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), příslušné vědce, nebo tajemnici ústavu Dr.rer.nat.Ing. Helenu Plchovou (plchova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

3.3.2020

Biologové z našeho olomouckého pracoviště připravili pro šlechtitele seminář o nejnovějších vědeckých poznatcích a metodách. Akce vzbudila značnou pozornost rozhlasu, televize i dalších médií.

25.2.2020

Na sedm desítek šlechtitelů se sjelo 19.–20. února 2020 do Olomouce na seminář Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky, který představil nejnovější vědecké poznatky a metody.

7.2.2020

Auxin je důležitý rostlinný hormon. Čeští vědci teď zjistili, jak buňky regulují svou vnitřní koncentraci auxinu: řídí aktivitu genů pro bílkoviny, které ho přenášejí mezi buňkou a vnějším prostředím.

31.1.2020

Fokus Václava Moravce, renomovaný diskusní pořad České televize, se 14. ledna 2020 věnoval tématu chudoby a bohatství. Vystupoval v něm i genetik Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.

31.1.2020

Profesorka Eva Zažímalová, nynější předsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka našeho ústavu, zvítězila v kategorii Veřejná správa prestižní ankety Top ženy Česka. Ocenění převzala 20. ledna 2020.

6.1.2020

Kořeny rostlin odpovídají na různé podněty včetně gravitace. Klíčovými hráči v tomto procesu jsou rostlinný hormon auxin a bílkoviny, které ho přenášejí mezi buňkami.

Syndikovat obsah