Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinec@ueb.cas.cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filova@ueb.cas.cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

20.8.2019

Už posedmé si můžete užít den plný vědy v pražských Dejvicích. Akce nabízí chytrou zábavu i užitečné informace. V našem stanu se letos zaměříme na rostliny, jejich parazity a interakce mezi nimi.

25.7.2019

Evropští vědci – včetně těch z našeho ústavu – oslovují nově zvolený Evropský parlament a Evropskou komisi, aby umožnily využití genomového editování pro udržitelné zemědělství a produkci potravin.

23.7.2019

Genetici z naší olomoucké laboratoře popsali jako první na světě funkci dvou genů huseníčku rolního. Jejich práci, která by v budoucnu mohla mít praktické využití, publikoval prestižní časopis Plant Cell.

4.7.2019

Odrůda Sirius, vyšlechtěná v ÚEB, zvítězila v hodnocení 47 odrůd jablek, které uspořádal Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy. Další dvě naše odrůdy se umístily v první desítce.

28.6.2019

Odborníci z celého světa se budou v Olomouci věnovat rostlinným hormonům giberelinům. Ty slouží jako důležité „spínače“ vývojových etap rostlin a velký význam hrají třeba při zvyšování výnosů plodin.

17.6.2019

Skvělý úspěch se podařil Lukáši Maryškovi z naší Laboratoře patofyziologie rostlin. Stal se národním vítězem soutěže FameLab a reprezentoval pak českou vědu i na celosvětové přehlídce v Anglii.

Syndikovat obsah