Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinec@ueb.cas.cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filova@ueb.cas.cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

12.9.2019

Většina rostlin žije v symbióze s půdními houbami. Mezinárodní tým s českou účastí zkoumal mechanismy, jimiž rostliny vzájemné soužití kontrolují, aby se houba ze spojence nestala parazitem.

9.9.2019

Čeští odborníci zjistili, že narušení vnitrobuněčné sítě bílkovinných vláken – takzvaného cytoskeletu – může za určitých okolností posílit odolnost rostlin vůči chorobám.

6.9.2019

Už popatnácté se letos sešli čeští a slovenští rostlinní biologové na společné konferenci. Náš ústav zde uděloval Cenu Milana Kutáčka za nejlepší přednášku. Naši vědci naopak několik ocenění získali.

3.9.2019

Mezinárodním tým vědců, v němž byli také odborníci z našeho olomouckého pracoviště, přečetl po šesti letech dědičnou informaci hrachu setého. Informuje o tom prestižní vědecký časopis Nature Genetics.

30.8.2019

Sedmého srpna 2019 jsme přivítali vzácného hosta z USA. Byl jím Charles F. Cleland, který během své vědecké kariéry zkoumal především regulaci kvetení. Přes svůj pokročilý věk je stále velmi aktivní.

25.7.2019

Evropští vědci – včetně těch z našeho ústavu – oslovují nově zvolený Evropský parlament a Evropskou komisi, aby umožnily využití genomového editování pro udržitelné zemědělství a produkci potravin.

Syndikovat obsah