Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

19.3.2023

Jaro už je skoro tady a s ním březnová Rostlina s příběhem. Tentokrát se podíváme na pražský Petřín, kde právě kvetou svými voňavými květy mandloně…

12.3.2023

Také v letošním roce pokračujeme v našich pravidelných sobotních workshopech pro děti. Únorový workshop byl zaměřen na zásobní látky rostlin. Dětem jsme pomocí Lugolova roztoku, který barví škrob, ukázali, jak se mohou různé druhy zeleniny lišit v obsahu škrobu. Škrobová zrna jsme si prohlédli pod mikroskopem a jako bonus si děti vyrobily karnevalovou masku.

3.3.2023

Nahlédněte do rostlinných buněk, kde panuje čilý ruch a neustálý pohyb. Všechno je přitom precizně řízené, aby buňka mohla plnit své funkce – třeba růst správným směrem nebo bojovat proti patogenům.

10.2.2023

Ten, kdo rád jí saláty, si určitě všiml, že se na nich občas vyskytnou červené nebo černé fleky, anebo jsou listy nějak zahnědlé. Ačkoliv se může zdát, že jde o plísně, často tomu tak být nemusí...

7.2.2023

Sedmého února 2023 jsme na našem pražském pracovišti přivítali ministryni pro vědu, výzkum a inovace ČR paní Helenu Langšádlovou v doprovodu předsedkyně Akademie věd ČR profesorky Evy Zažímalové.

15.1.2023

Rostlinou na měsíc leden se stává bromélie Billbergia windii. Tato rostlina patří do čeledi broméliovitých (Bromeliaceae).

Syndikovat obsah