Rostlina na březen 2023: Kvetoucí mandloně

Jaro už je skoro tady a s ním březnová Rostlina s příběhem. Tentokrát se podíváme na pražský Petřín, kde právě kvetou svými voňavými květy mandloně…

Mandloň obecná (Prunus dulcis) patří do čeledi růžovitých a jejími blízkými příbuznými jsou například broskvoň, meruňka, třešeň nebo švestka. Koneckonců i mandloň plodí peckovice – samotná mandle je vlastně peckou, která je obalena zelenou dužninou pokrytou nápadnými chlupy. Pěstování většiny mandloňových kultivarů komplikuje pylová inkompatibilita. Opylit květy a umožnit vznik plodů může pouze pyl z geneticky nepříbuzné rostliny. V sadu proto bývá zapotřebí mít několik různých variet, aby došlo k produkci mandlí.

Největšími světovými producenty mandlí jsou Spojené státy americké (většina je pěstována v Kalifornii), následované Španělskem, Austrálií a Íránem. Mandloň vyžaduje spíše teplé klima, ale přesto najdeme mandloňový sad i v Česku, a to nedaleko moravských Hustopečí. V tamějších sadech rostlo v šedesátých letech 20. století asi 50 tisíc mandloní. Kvůli neekonomičnosti se sady postupně zmenšovaly až na dnešních necelých tisíc stromů.