Nanotechnologové od vody

Lotos indický (Nelumbo nucifera)Fascinující rostliny, díl 21.

Lotos indický (latinsky Nelumbo nucifera) je vodní bylina pocházející z tropických oblastí Asie a Austrálie. Odpradávna je v některých náboženstvích, například v hinduismu a buddhismu, uctíván jako posvátný symbol.

Kromě atraktivních květů se o to jistě zasloužily také pozoruhodné vlastnosti jeho listů. Ty jsou dokonale nesmáčivé; navíc se na nich nedrží žádné nečistoty. Jak je to možné? Na listu jsou mikroskopické hrbolky a celý jeho povrch pokrývá vrstva vodoodpudivých vosků. Vosková vrstva přitom není hladká, ale skládá se z miniaturních štětinek nebo jehliček.

Jde vlastně o přírodní nanotechnologický výrobek. Díky jeho složité struktuře mají voda i částice nečistot jen velmi malý kontakt s povrchem listu. Kapky deště proto rychle stékají. Jako bonus zároveň odnášejí všechnu špínu pryč.

Když vědci rozluštili tajemství lotosu, inspirovali se přírodním patentem technici. Začali podle něj navrhovat nesmáčivé samočistící materiály. Prodává se už například speciální fasádní nátěr nebo „neušpinitelné“ oblečení. Uvidíme, jaký komerční úspěch budou podobné produkty mít.

Pokud vás „supernesmáčivé“ listy zaujaly a nemáte v zahradním jezírku lotos, nezoufejte. Jejich vlastnosti můžete obdivovat i u dostupnějších rostlin, třeba u květiny lichořeřišnice větší.
 

Foto Iva Rohoušová (ze soutěže Rostlina s příběhem 2008)

 
 
 
 
 
 
 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky