Oči krásné paní

Tentokrát si ukážeme jednoho zajímavého příbuzného brambor nebo rajčat. Zamíříme do čeledi lilkovitých (Solanaceae), do níž se mimo zmiňovaných rostlin řadí rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Jeho narůžovělé trubkovité květy můžeme obdivovat od června do srpna povětšinou na pasekách nebo okrajích lesa. Z květů se tvoří krásně černé, lesknoucí se bobule. Ovšem podobně jako ostatní části rostliny jsou i bobule prudce jedovaté, protože obsahují tzv. tropanové alkaloidy, mezi něž patří několik podobných látek včetně známého atropinu. Dospělého člověka dokáže usmrtit konzumace 10-20 bobulí, u dětí je dávka nižší, k tragédii stačí pouhé 2-3 bobule.

Jenže mnohé jedy se v malých dávkách užívají v lékařské praxi. Atropin způsobuje roztažení zornic, takže se v podobě kapek aplikuje při očních vyšetřeních. Kromě toho ve středověku si ženy kapaly rulíkovou šťávu do očí, aby se jim oči „zvětšily“ a byly vnímány krásnějšími. Samotný latinský druhový název k tomuto středověkému využití odkazuje – bella donna v latině označuje „krásnou paní“.