Podzimní naháči

kvetoucí ocún jesenní (Colchicum autumnale) z botanické zahrady v Praze-TrojiFascinující rostliny, díl 32.

Ocún jesenní (latinsky Colchicum autumnale) je vytrvalá bylina, v České republice celkem hojná. Roste od nížin do hor, obvykle na vlhkých loukách, v olšinách nebo v lužních lesích.

Životní styl ocúnu je řekněme svérázný. Kvete koncem léta a na podzim. Tou dobou už nemá žádné listy, čímž si vysloužil lidové jméno naháč. Následující jaro pak vyraší z podzemní hlízy velké protáhlé listy a nezralá tobolka se semeny. Když semena v létě dozrají, listy odumřou a za nějaký čas z půdy opět vyrazí bledé růžovofialové květy.

Ocún je květina krásná, ovšem prudce jedovatá. Obsahuje totiž látku kolchicin, která rozbíjí mikrotubuly, speciální bílkovinná vlákna uvnitř buněk. Síť mikrotubulů tvoří jakési prostorové „lešení“, důležité pro řadu biologických pochodů.

Mikrotubuly jsou nepostradatelné při buněčném dělení, proto ho kolchicin výrazně narušuje. Mnohdy způsobí, že se chromozómy nerozdělí mezi dceřiné buňky. Vznikají pak buňky tetraploidní – se čtyřmi sadami chromozómů místo obvyklých dvou.

Šlechtitelé květin a zemědělských plodin využívají tohoto účinku kolchicinu k získání tetraploidních rostlin. Ty jsou často mohutnější nebo jinak atraktivní pro pěstitele.

Kolchicin se uplatňuje také v medicíně. V malých dávkách se jím léčí například bolestivé záchvaty dny.

 

 

 

 

 

 

 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky