Rostlinná NEJ: Milovníci extrémů

Tráva Deschampsia antarctica. Jeden ze dvou nejjižněji rostoucích druhů kvetoucích rostlin.Cévnatá rostlina z nejvyšší nadmořské výšky: chrpovník Saussurea gnaphalodes z čeledi hvězdnicovitých. Nalezen na severním úbočí Mount Everest v Himálaji, ve výšce 6400 m nad mořem.

Nejjižnější výskyt kvetoucích rostlin: Antarktida, 68° jižní šířky. Žijí zde Colobanthus quitensis z čeledi hvozdíkovitých a tráva Deschampsia antarctica.

Rostlina nejodolnější proti horku: pouštní mech rourkatec šedožebrý (Syntrichia caninervis). Vysušený přežije 30 minut při 120 °C a po navlhčení začne znovu růst.

Rostlina nejodolnější k zasolení: Dunaliella salina a několik dalších zelených řas. Přežijí i v nasyceném roztoku chloridu sodného (zhruba 359 g na litr vody).

Rostliny nejlépe hromadící těžké kovy: 1) Strom Macadamia neurophylla z Nové Kaledonie. Větve s listy mají až 5,2 % manganu v sušině. 2) Keře Psychotria douarrei a Phyllanthus pallidus. V sušině listů je až 4,8 %, respektive 6 % niklu. 3) Strom Sebertia acuminata z Nové Kaledonie. V sušině latexu („mléka“, které vytéká z poraněných kmenů, větví a listů) je až 26 % niklu!
 


Foto: Deschampsia antarctica. Jeden z pouhých dvou druhů kvetoucích rostlin, které žijí v Antarktidě. Snímek Martin Kolář.
 


Přejít na hlavní stránku adventního speciálu 2011 – rostlinná NEJ