Sladké české NEJ

Osladič obecný (latinsky Polypodium vulgare)Fascinující rostliny, díl 36.

Osladič obecný (latinsky Polypodium vulgare) roste v listnatých lesích Evropy i několika dalších kontinentů. U nás je poměrně hojný, takže jste se s ním skoro určitě už setkali.

Víte ale, že plazivé podzemní oddenky této kapradiny jsou výrazně sladké? Obsahují totiž látku osladin, která je 500x sladší než sacharóza, tedy běžný řepný cukr.

Osladič si své jméno doopravdy zaslouží. V české květeně je osladin nejsladší známou sloučeninou rostlinného původu! A i celosvětově ho překonává jen asi deset jiných.

Chemickou strukturu osladinu objasnili v roce 1971 vědci z Československa. Když se ho ovšem japonští chemici v 90. letech 20. století pokusili vyrobit uměle, získali látku, která vůbec nebyla sladká. Nakonec zjistili, že v původním československém vzorci je drobná chyba. Opravili ji a pak už bez problémů připravili skutečný osladin.

Oddenky osladiče se dřív používaly v lidovém léčitelství, hlavně na choroby dýchacích cest. Oddenky ani osladin však rozhodně nejsou schváleny jako zdravotně nezávadná potravina nebo náhradní sladidlo. Berte tedy náš článek jen jako upozornění na přírodní zajímavost. Chcete-li-si osladit život, zůstaňte u cukru, medu nebo prověřených potravinářských sladidel.

 

 

 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky