Z laboratoře na stromy

sběr nezralých šišek v koruně smrku ztepilého (Picea abies), ve výšce asi 20 metrůRostlina pro červenec 2012

Naši biologové pracují hlavně v laboratořích. Někdy ovšem odloží bílé pláště a vyrazí do terénu. Třeba na adrenalinový sběr šišek.

Vědci z týmu doktora Vágnera pěstují „stromy ze zkumavky“. Přesněji řečeno, pěstují speciální buněčné kultury jehličnanů. V nich se za určitých podmínek tvoří zárodky (embrya), ze kterých mohou později vyrůst stromy. Zárodky zde však vznikají z tělních buněk, nikoliv pohlavním rozmnožováním jako v přírodě.

Tato metoda umožňuje studovat biologické pochody spojené s vývojem embryí. Má navíc praktický význam – slouží třeba k produkci vánočních stromků. Naši odborníci proto hledají i způsoby, jak metodu zdokonalit.

Buněčné kultury určené pro „jehličnany ze zkumavky“ se připravují ze zárodků v nezralých semenech. Potřebujete tedy odvážlivce, který vyšplhá za nezralými šiškami do korun lesních velikánů.

Letos v červenci se v Průhonickém parku sešli doktorka Zuzana Vondráková z Ústavu experimentální botaniky, pan Jiří Burda, dendrolog zdejšího parku, a pan Ondřej Mann, majitel zahradnické firmy a zkušený stromolezec.

Cíl akce? Získat šišky ze smrku ztepilého a z jedle kavkazské. Oba vybrané stromy byly impozantní, vysoké kolem 35 metrů. Na fotografii je Ondřej Mann při sběru šišek v koruně smrku, asi 20 metrů nad zemí.

Dobrodružná sklizeň byla úspěšná. Cenný úlovek vědci zpracovali v laboratoři a použili ho jako výchozí materiál pro své další experimenty. Ale už teď jistě přemýšlejí, kam vyrazit příští léto za šiškami.
 

Text Jan Kolář

Foto Zuzana Vondráková