Čestný doktorát VŠCHT pro profesorku Zažímalovou

   

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) slavila v září 2022 sedmdesát let své samostatné existence. Při této příležitosti udělil rektor školy Pavel Matějka čestné doktoráty třem významným vědeckým osobnostem.

Byli jimi předsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka našeho ústavu profesorka Eva Zažímalová, ředitel německého Ústavu Maxe Plancka pro koloidy a fázová rozhraní doktor Peter Seeberger a bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR doktor Zdeněk Hostomský.

   

Eva Zažímalová je mezinárodně uznávanou expertkou na rostlinné hormony. Hlavním předmětem jejího vědeckého zájmu je hormon auxin, konkrétně jeho metabolismus, transport mezi buňkami a molekulární mechanismy působení na rostliny.

Je autorkou či spoluautorkou mnoha odborných článků v renomovaných časopisech včetně těch nejprestižnějších, jako jsou Nature nebo Science.

   

Účastníci slavnostního ceremoniálu předávání čestných doktorátů, který se konal 23. září 2022 ve Strahovském klášteře. Profesorka Zažímalová je třetí zleva. Foto: Bc. Jonáš Priškin.

   

Profesorka Zažímalová vystudovala biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1983 pak působila jako výzkumná pracovnice u nás v Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Řadu let zde vedla Laboratoř hormonálních regulací u rostlin, která se díky ní vypracovala na světovou špičku v tomto oboru. V letech 2007–2012 byla ředitelkou našeho ústavu a od roku 2017 je předsedkyní Akademie věd České republiky.

   

„Čestného doktorátu od VŠCHT si velmi vážím. Jde o univerzitu, která je špičkou ve svém oboru a která již od svého vzniku ‚prošlapává‘ cestu pro nové metody, přístupy a přináší i zásadní objevy. A co je velmi důležité, vždy byla a je otevřená meziinstitucionální i mezioborové spolupráci,“ uvedla profesorka Zažímalová pro web VŠCHT.

   

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze uděluje čestné doktoráty spíše výjimečně. Od roku 1991 takto ocenila 13 osobností, mezi nimiž byli například laureáti Nobelovy ceny za chemii Vlado Prelog a Jean-Marie Lehn, vynálezce měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle nebo objevitel léčiv proti hepatitidě a AIDS Antonín Holý.

   

   
   

Profesorka Eva Zažímalová během ceremoniálu ve Strahovském klášteře. Všechny snímky Bc. Jonáš Priškin.