Den otevřených dveří 2016: Za hranice známého

Zveme vás na pravidelné podzimní Dny otevřených dveří 2016, které pořádáme v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR, tentokrát s mottem Za hranice známého. Výborný důvod, proč přijít zrovna do našeho ústavu a seznámit se s rostlinnou biologií. Rostliny jsou totiž fantastičtí dárci života na zemi – využívají energii ze Slunce pro výrobu organických látek, čímž živí lidstvo i ostatní živé tvory. Navíc vytváří značné množství látek, z nichž mnohé člověk umí využít třeba v medicíně.

V Ústavu experimentální botaniky AV ČR potkáte chytré, sympatické vědce a vědkyně. A nejen to, uvidíte v akci také jejich neodmyslitelné pomocníky – pokusné rostliny i moderní špičkové přístroje včetně robotů nebo speciálních mikroskopů. V laboratořích zkrátka poznáte, jak vypadá věda pro 21. století. Věda rozhodně nejsou suchá fakta v učebnicích! Je to zajímavá, napínavá, občas dokonce detektivní práce.

Vaše rekordní účast byla 858 návštěvníků, takže v ústavu bylo opravdu živo. Za posledních pět let už jsme přivítali více než 4500 lidí – od předškolních dětí po seniory. Přijdete letos i Vy? Pokoříme letos poprvé tisícovku návštěvníků?

Na pražských pracovištích budou Dny otevřených dveří již tradičně probíhat formou interaktivního veletrhu! Pomocí elektronového a konfokálního mikroskopu se vydáme na výpravu za těmi nejmenšími strukturami rostlinného těla. Díky speciálním přístrojům si ukážeme, jak měřit přítomnost jednotlivých látek v rostlinné buňce. Seznámíme Vás s modelovými organizmy rostlinné biologie, ale i méně tradičními rostlinami. Ukážeme Vám, že se rostliny nemusejí pěstovat pouze tradičně v zahradnickém substrátu - uvdíte totiž různé rostlinné druhy pěstované v baňkách nebo miskách na živných médiích. A nejen to, čeká na Vás i sladké překvapení a soutěž o ceny.

V Olomouci Vám na pracovišti v Holicích představí nejmodernější vybavení i technologie. Seznámíte se s tím, jak se čte dědičná informace pšenice a jak se na tomto prestižním celosvětovém projektu podílí odborníci z našeho ústavu. Budete mít příležitost projít se tropickým skleníkem plným banánovníků. A možná se i dozvíte, jaké druhy trav jsou vhodné na založení trávníku u Vás doma, nebo třeba na golfovém hřišti.


Pod odkazy najdete kontaktní informace a podrobný program Dnů otevřených dveří 2016:

Praha 6 – Lysolaje (otevřeno 8. až 10. 11. 2016), skupiny se mohou registrovat na e-mailu filova(at)ueb.cas.cz Stáhněte si letáček

Olomouc – ulice Šlechtitelů

Těšíme se na Vás i v letošním roce na podzim. Sledujete aktuální informace mimo jiné na našem Facebookovém profilu.

Jako bonus si přečtěte netradiční vyprávění o nejdůležitější pokusné rostlině dneška. Do Ústavu experimentální botaniky Vás zve pan Arabiska.

      Kudyznudy.cz - tipy na výlet