Drsňáci z Antarktidy

Colobanthus quitensis z čeledi hvozdíkovitých. Jedna ze dvou kvetoucích rostlin, které se vyskytují v Antarktidě. Foto MUDr. Martin Kolář.Fascinující rostliny, díl 41.

Rostliny snesou velmi extrémní podmínky. Vhodně přizpůsobené druhy rostou na úbočí Mount Everestu ve výšce 6400 m nad mořem, přežijí v nasyceném roztoku chloridu sodného nebo vydrží 30 minut při teplotě 120 °C.

Není tedy divu, že rostliny najdeme i na nejdrsnějším světadílu naší planety – v Antarktidě. Rostou zde různé řasy a mechorosty. Ovšem z kvetoucích rostlin osídlily ledový kontinent jen dvě.

První je Colobanthus quitensis z čeledi hvozdíkovitých (horní snímek). Druhá je pak Deschampsia antarctica, tráva z botanického rodu metlice (dolní snímek).

Oba druhy se vyskytují na západním pobřeží Antarktického poloostrova a na přilehlých ostrovech. Dosahují až k 68° jižní šířky. Víc se o těchto nejjižnějších krytosemenných rostlinách světa dozvíte třeba v článku časopisu Živa.

Autor fotografií: MUDr. Martin Kolář.

 

 

 

 

Tráva Deschampsia antarctica. Jedna ze dvou kvetoucích rostlin, které se vyskytují v Antarktidě. Foto MUDr. Martin Kolář. 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky