Exot našich parků

Semena a žluté listy jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba)Fascinující rostliny, díl 37.

Jinan dvoulaločný (latinsky Ginkgo biloba) je strom dosahující výšky 20–35 metrů. V přírodě dnes roste pouze na malém území ve východní Číně. V mnoha zemích včetně České republiky se ale pěstuje jako okrasná dřevina.

Která z těchto sedmi zvláštností jinanu vás nejvíc fascinuje?

1) Navzdory vzhledu listů je příbuznější jehličnanům než listnáčům. Patří totiž mezi nahosemenné rostliny.

2) Semena jinanu vypadají jako žluté třešně nebo mirabelky: vnější vrstva osemení je dužnatá, vnitřní tvrdá. Celý útvar je ovšem semeno, ne plod. Plody vznikají z pestíku, případně dalších částí květu. Nahosemenné rostliny nemají květy, proto nemohou mít ani plody.

3) Dužnina zralých semen silně páchne a při dotyku může vyvolat alergickou reakci. Vnitřní tvrdá část je však jedlá. Přidává se například do některých čínských jídel.

4) Jinan je žijící fosílie – organizmus, který přetrval milióny let bez výrazných změn. První zkameněliny jinanů pocházejí z doby před 190 milióny let. Zlatou érou těchto stromů byly druhohory, kdy existovalo více druhů, rozšířených po celém světě.

5) Listy upoutají na podzim zářivě žlutou barvou. Kromě obvyklých rostlinných barviv totiž obsahují speciální látku, která funguje jako optický zjasňovač. Sloučeniny s podobnými vlastnostmi se používají do zvýrazňovacích fixů.

6) Extrakty z listů mají údajně léčivé účinky – například zlepšují činnost mozku a krevní oběh. Nicméně výsledky klinických studií zatím nejsou jednoznačné.

7) Jinan se dostal i do české literatury. V knize Jaroslava Foglara „Stínadla se bouří“ vystupuje klukovská parta, jejíž členové si říkají Uctívači ginga. List jinanu jim slouží jako odznak příslušnosti k partě.

 

Semena jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) na větvi 
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky