Léky inspirované přírodou

Doktor Doriano Fabbro z farmaceutické firmy Novartis, jeden z vědců přednášejících na konferenci Natural Anticancer Drugs2. srpna 2012: Vědci usilovně hledají nové, lepší léky proti rakovině. Jak jim v jejich práci pomáhá příroda? A jak mohou v tomto výzkumu uspět rostlinní biologové? To se dozvíte v reportáži České televize.

Na přelomu června a července 2012 se v Olomouci konala mezinárodní konference Natural Anticancer Drugs. Byla věnována přírodním látkám, které mohou být užitečné v boji s rakovinou.

Na konferenci vystoupil také profesor Miroslav Strnad, vedoucí společné laboratoře Univerzity Palackého v Olomouci a našeho ústavu. Se svým týmem vyvíjí látky inspirované chemickou strukturou rostlinných hormonů.

Některé z těchto látek vykazují slibné protinádorové účinky. První taková sloučenina, pojmenovaná roskovitin, se už klinicky testuje.

Prestižní konference i příběh roskovitinu zaujaly Českou televizi. Její zpravodajskou reportáž ze 7. července 2012 najdete zde na webu ČT24.
 

Foto: Doktor Doriano Fabbro z farmaceutické firmy Novartis, jeden z vědců přednášejících na konferenci Natural Anticancer Drugs. Snímek Hana Martinková.