Miroslav Kvasnica získal cenu The Isoprenoid Society

   

Doktor Miroslav Kvasnica se stal letošním držitelem Medaile Kenji Moriho, kterou odborná společnost The Isoprenoid Society uděluje mladým vědcům za mimořádné úspěchy ve výzkumu přírodních látek.

   

Izoprenoidy jsou rozsáhlá skupina přírodních sloučenin, která zahrnuje mimo jiné vitamin A nepostradatelný pro náš zrak, žlutá až červená barviva karotenoidy, vonné silice, živočišné steroidní hormony nebo rostlinné hormony brasinosteroidy.

   

Je proto logické, že se tak důležitými látkami zabývá mnoho chemiků a biologů na celém světě. V roce 2014 vznikla také vědecká společnost The Isoprenoid Society, jejímž posláním je podporovat výzkum, využití a šíření informací o těchto látkách.

Společnost uděluje od roku 2020 mladým badatelům cenu pojmenovanou na počest japonského vědce Kenji Moriho (1935–2019). Letošním laureátem Medaile Kenji Moriho se stal Miroslav Kvasnica z našeho olomouckého pracoviště.

   

Doktor Miroslav Kvasnica. Zdroj: internetové stránky The Isoprenoid Society.

   

RNDr. Miroslav Kvasnica, Ph. D., působí v Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci. Zároveň přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

Zabývá se hlavně návrhem a syntézou nových izoprenoidů, především ze skupin steroidů a triterpenů, pro medicínské či zemědělské aplikace. Tyto sloučeniny se mohou uplatnit při léčbě nádorů a zánětů, jako léčiva chránící nervový systém nebo jako regulátory růstu rostlin.

   

Miroslav Kvasnica je autorem více než 40 odborných publikací. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v další vědecké práci!

   

Medaile Kenji Moriho. Zdroj: internetové stránky The Isoprenoid Society.