Rostlina na červen 2020: pivoňka

Obnovujeme rubriku "Rostlina s příběhem". Červnovou rostlinou se stává pivoňka. Podívejme se detailněji na vývoj jejích květů...

Pivoňky (rod Paeonia) kvetou nápadnými oboupohlavnými květy. Uvnitř nich tak najdeme pestíky i tyčinky. V tyčinkách vznikají samčí pohlavní buňky, zatímco samičí pohlavní buňky nalezneme v pestíku, konkrétně uvnitř semeníku. Celý proces je vcelku komplikovaný a pro účely tohoto krátkého příběhu ho detailněji vysvětlovat nebudeme. Na různě starých květech pivoněk je vcelku snadno pozorovatelné, jak se po oplození zárodečných vaků stává ze semeníku plod, zatímco květní obaly i tyčinky odkvétají a opadávají. Plod pivoněk se nazývá měchýřek a obsahuje více semen.

Pivoňky jsou zpravidla vytrvalé byliny nebo keře, rozšířené na severní polokouli. Existuje celá řada druhů, které se značně odlišují vzhledem, ale i barvou květů. Pivoňky obsahují stovky biologicky aktivních látek, takže jsou jim přisuzovány i léčivé účinky například při uvolňování křečí. V České republice lze vidět různé druhy (a potažmo kultivary) pivoněk například v Průhonické botanické zahradě, kde jsme pořídili tyto fotky.

Mladý květ pivoňky. Pestíky, z nichž se vyvinou plody jsou uprostřed květu.
  

Odkvétající květ pivoňky. Pestíky se vyvinou v plody (zvané měchýřky), zatímco tyčinky a květní obaly se dále vyvíjet nebudou a opadnou.
  

Soubor několika měchýřků, tedy souplodí měchýřků pivoňky. (Souplodí je název pro soubor několika plodů vzniklých z jednoho květu.)
  

U této plnokvěté pivoňky se pestíky a tyčinky hledají hůře, ale i takové květy je obsahují.
  

Poslední fotografie je pro ilustraci, jak mohou být květy pivoněk různorodé.